Barışı savunacağız diyen 72 öğretmen beraat etti

İzmir'de 'Savaşa karşı barışı savunacağız' diyen ve 1 gün iş bırakan 73 öğretmen hakkında açılan davada karar çıktı. 72 öğretmen beraat ederken, duruşmaya yurt dışında olduğu için katılamayan bir öğretmenin yargılanmasına devam edilmesi kararı verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İzmir'in Torbalı ilçesinde 'Savaşa karşı barışı savunacağız' sloganıyla yapılan 1 günlük iş bırakma eylemine katıldıkları gerekçesiyle 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan 73 öğretmenden 72'si hakkında mahkeme beraat kararı verdi. Yurt dışında bulunduğu için savunması alınamayan 1 öğretmenin ise yargılanmasına devam edilmesi kararı verildi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'na (KESK) bağlı Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) üyesi 73 öğretmen hakkında Torbalı'da 29 Aralık 2015 tarihinde Devrimci İşçi Sendikaları Konfedarasyonu (DİSK) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) öncülüğünde 'Savaşa karşı barışı savunacağız' sloganıyla yapılan 1 günlük iş bırakma eylemine katıldıkları gerekçesiyle dava açıldı. Torbalı Kaymakamlığı'nın 'eğitimi aksattıkları' gerekçesiyle şikayetçi olması üzerine Torbalı 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde haklarında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istenen 73 öğretmenin yargılandığı davanın karar duruşması bugün görüldü. Duruşmaya öğretmenlerden 72'si ile avukatları katıldı. Hakim, öğretmenlerden 72'sinin beraatine karar verdi.

Yurt dışında bulunduğu için savunması alınamayan öğretmen Helin Kubilay için ise yargılanmasına devam edilmesi kararı çıktı.

Dava açılan öğretmenlere haklarındaki idari soruşturma kapsamında daha önce maaş kesme ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verilmişti. Duruşma çıkışında açıklama yapan Eğitim-Sen Torbalı İlçe Temsilcisi Nuri Önder, "Eğitim-Sen olarak bu tür davalara ve bu davalara neden olan ithamlara, suçlamalara alışığız. Çünkü biliyoruz ki demokratik bir yaşam, demokratik bir ülke ancak mücadele ile kazanılır. Bugün kazanan bu yüzden demokrasidir. Yine ilçemizde aynı eylem gerekçe gösterilerek verilen idari cezaları kaldırtmak için de mücadelemiz sürüyor. Şu bilinmelidir ki zor koşullarda ayakta kalmak, iş yerlerinde emekçilerin karşısında demokrasiyi, hak ve özgürlükleri savunmak ve bıkmadan usanmadan emekçileri birleşik bir mücadeleye çağırmaktan başka bir çıkış yolumuz yoktur" dedi. (İZMİR-DHA)