Murat Çelikkan kimdir?

10'uncu Hrant Dink Ödülü'ne layık görülen insan hakları savunucusu ve gazeteci Murat Çelikkan kimdir?

DUVAR – Murat Çelikkan, Türk insan hakları savunucusu ve gazeteci. İnsan Hakları Derneği, Uluslararası Af Örgütü Türkiye ve Vatandaşlar Meclisi ve Hafıza Merkezi Eş Başkanı (Doğruluk Adalet Hafıza Merkezi): Türkiye’de bazı insan hakları örgütlerinin kurucusu.

Çelikkan 25 yıllık gazetecilik hayatı boyunca muhabirlik, editörlük, köşe yazarlığı ve yayın yönetmenliği gibi çeşitli görevler üstlendi.

Türkiye insan hakları hareketinde aktif olarak yer aldı; İnsan Hakları Derneği, Uluslararası Af Örgütü – Türkiye, Helsinki Yurttaşlar Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın kurucusu oldu ve yönetim kurullarında yer aldı. Kürt meselesi ve medya etiğiyle ilgili projelerde çalıştı.

2010’dan bu yana kurucularından olduğu Hakikat Adalet Hafıza Merkezi’nin direktörü.

Stockholm merkezli insan hakları kuruluşu Civil Rights Defenders (CRD) 2018 Sivil Haklar Savunucusu Ödülüne değer görüldü.

Çelikkan, ‘terör propagandası’ gerekçesiyle kapatılan Özgür Gündem’in nöbetçi genel yayın yönetmenliğini yaptığı için bir yıl altı ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

16 Mayıs 2017 tarihinde görülen duruşmada, Çelikkan’ın cezasında, diğer yargılamalarda olduğu gibi indirime gidilmemiş ve ceza ertelenmemişti.

Kararda, ‘gazetecinin duruşmalarda yeteri kadar pişmanlık göstermediği, bu nedenle de indirim uygulanmadığı’ ifade edilmişti. Çelikkan, 21 Ekim 2017’de tahliye edildi.

Murat Çelikkan Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden mezun oldu. Columbia Üniversitesi Tarihsel Diyalog ve Sorumluluk Programı İnsan Hakları İttifakı Araştırma Enstitüsü’nden mezuniyet derecesi aldı.