Karşı Gazetesi'ne yönelik iddianame kabul edildi

Kapanan Karşı Gazetesi çalışanlarına yönelik iddianame kabul edildi. İddianameyi kabul eden mahkeme, 5 kişi hakkında yakalama kararı çıkardı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kapanan Karşı Gazetesi çalışanlarına yönelik FETÖ soruşturması tamamlandı. Gazetenin sahibi Turan Ababay'ın da aralarında bulunduğu 11 gazeteci için, 7.5 yıldan 22 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi.

İddianameyi kabul eden İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi; Alaaddin Akkaşoğlu, Değer Özergün, Mehmet Aydoğmuş, Onur Kala ve Murat Kazancı hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Karşı Gazetesi yönetici ve çalışanları Turan Ababay, Alaattin Akkaşoğlu, Emrah Direk, Murat Kazancı, Mehmet Aydoğmuş, Onur Kala, Ufuk Emir Köroğlu, Kutlu Esendemir, Emre Erci ve Mehmet Bozkurt ile bu şüpheliler ile yoğun irtibatı bulunduğu belirtilen Değer Özergün hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

İddianamede, soruşturmanın 25 Aralık sürecinde yapılan "algı operasyonu üzerine başladığı", soruşturmanın gazetenin tüm çalışanlarına değil, sorumlu düzeydeki kişilere ve haberi yapanlara yönelik olduğu belirtildi.

Karşı Gazetesi ve internet sitesinin 17/25 Aralık soruşturmaları döneminde "FETÖ/PDY terör örgütünün amacı doğrultusunda algı faaliyetlerini yürütmek amacıyla kurulduğu" savunulan iddianamede, gazetenin internet sitesinde Fuat Avni ile yapılan röportajın yayınlandığı kaydedildi.

'SAKSILARA GİZLENEN CD'LERLE HABER GÖNDERİLDİ' İDDİASI

Gizli tanık Ayçiçek ifadesinde, TUSKON'un danışman firmasında Yusuf isimli bir kişinin CD içinde getirdiği haberlerin, gazetenin eski Genel Yayın Yönetmeni Eren Erdem ile Emre Erciş ve Ufuk Köroğlu'na verildiği iddia etti.

Gizli tanık, TUSKON'un danışman firmasının gazeteye saksı ve çikolata kutularına gizlenmiş CD'lerle de haberler gönderdiğini öne sürdü.

Gazetenin internet sitesi ve sosyal medya hesaplarında bazı haberler ve paylaşımlara da yer verilen iddianamede, şüpheliler hakkında 2016 yılında hazırlanan MASAK raporuna da yer verildi.

Gazetenin internet sitesinin ortağı olan Alaaddin Akkaşoğlu'nun iki ayrı GSM hattına ByLock yüklediği öne sürülen iddianamede, Akkaşoğlu'nun iki hattı üzerinden ByLock'a toplam bin 392 kez erişim sağladığı kaydedildi.

3 KİŞİ İÇİN 'ETKİN PİŞMANLIKTAN YARARLANDIRILSINLAR' TALEBİ

İddianamede, şüpheliler Ufuk Emin Köroğlu ve Değer Özergün'ün, “Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7.5 yıldan 15 yıla ve “Terörle mücadele eden kamu görevlilerinin kimliğini açıklama" suçundan 1 yıl 3 aydan 8 yıl 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istendi.

Alaaddin Akkaşoğlu, Mehmet Aydoğmuş, Onur Kala, Murat Kazancı ve Emrah Direk'in, "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7.5'ar yıldan 15'er yıla, Kutlu Esendemir'in ise "Silahlı terör örgütü üyesi olmamakla birlikte bilerek isteyerek örgüte yardım etmek" suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmaları istendi.

Turan Ababay, Emre Erciş ve Mehmet Bozkurt için de, "Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek" suçundan 15'er yıla kadar ceza istendi. İddianamede bu kişilerin etkin pişmanlık hükümlerinden de yararlandırılması talep edildi.

5 KİŞİ HAKKINDA YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI

İddianameyi hazırlayan Cumhuriyet Savcısı Murat Çağlak, ByLock kullanıcısı olmaları ve delil durumları gerekçesiyle şüpheliler Alaaddin Akkaşoğlu, Değer Özergün, Mehmet Aydoğmuş, Onur Kala ve Murat Kazancı hakkında tensiben tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını istedi.

İddianamenin gönderildiği İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi, iddianameyi kabul etti. Mahkeme tensiben Alaaddin Akkaşoğlu, Değer Özergün, Mehmet Aydoğmuş, Onur Kala ve Murat Kazancı hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkardı.

ERDEM'İN DAVASI İLE BİRLEŞTİRİLMESİ TALEP REDDEDİLDİ

Mahkeme, bu iddianamenin Eren Erdem'in ayrılan dosyasının görüldüğü 35'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin dosyası ile birleştirilmesi yönündeki talebi ise kabul etmedi.

Bu davanın Eren Erdem'in davası ile birleştirilip birleştirilmeyeceğine ilişkin kararı, İstinaf Mahkemesi verecek. (İSTANBUL/DHA)