Emniyet Genel Müdürü Altınok: Teşkilatta tespitli FETÖ’cü kalmadı

Emniyet Genel Müdürü Altınok, 23 bin polisin FETÖ'cü oldukları gerekçesiyle ihraç edildiğini, 11 binden fazla kişinin de açığa alındığını söyledi. Altınok, "Teşkilatta tespitli FETÖ’cü kalmadı" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok, "Teşkilatta tespitli FETÖ’cü kalmadı. Şimdi daha güçlü olarak kriptolara, canlı hücrelere operasyon düzenliyoruz" dedi.

Sabah'tan Erkam Çoban'a konuşan Altınok, Emniyet teşkilatındaki FETÖ operasyonlarına ilişkin bilgi verdi. Altınak, "Şu ana kadar teşkilattan 23 bin FETÖ'cü ihraç edildi. 11 bin 400 kişiyi de açığa aldık. Bunlarla ilgili de incelemelerimizi büyük ölçüde tamamladık" dedi.

AK Partili Üstün: Partide FETÖ temizliği şartAK Partili Üstün: Partide FETÖ temizliği şart

'35 BİN POLİS İHRAÇ EDEMEDİK'

Altınok, şu bilgileri verdi: "Emniyetteki FETÖ temizliği sürecini 17-25 Aralık hükümete darbe girişimi ile değerlendirmek gerekiyor. O dönemde hukuki olarak ihraç etme olanağımız olmadığı için 17/25 Aralık sonrası İstanbul Emniyeti'nde FETÖ'cü olduğunu belirlediğimiz 35 bin 000 polisten bininin yerini değiştirerek pasifize ettik. Öncelikle istihbarat, TEM, KOM, bilgi işlem müdürlüklerini temizledik. Kumpasın merkezi olan İstanbul özelinde yönetici kadroyu tümüyle tasfiye ettik. Teşkilatta FETÖ ile mücadelede ilk ve ciddi adım böyle başlatıldı. 17-25 Aralık kumpası akabinde bu adım atılmasaydı 15 Temmuz darbe girişiminin bastırılmasında emniyetin başarılı olma şansı yoktu."

'FETÖ'yle mücadele bitti''FETÖ'yle mücadele bitti'

'ARDIŞIK ARAMA OPERASYONLARI YAPIYORUZ'

Altınok, son duruma ilişkin şunları söyledi: "Şu ana kadar teşkilattan 23 bin FETÖ'cü ihraç edildi. 11 bin 400 kişiyi de açığa aldık. Bunlarla ilgili de incelemelerimizi büyük ölçüde tamamladık. Emniyet teşkilatında FETÖ'cü olarak bilinen ve tespit edilmiş hiçbir kimse kalmadı. Ancak bu temizlik sürecinin bittiği anlamına gelmiyor. Soruşturmalar devam ettikçe, ifadeler alındıkça, ek deliller bulundukça kendi personelimize yönelik operasyonlar yapmaya devam ediyoruz. Emniyet olarak 'ardışık arama' operasyonlarını yapıyoruz. Bu TSK'ya sızmış FETÖ'cülerin tespitine yönelik önemli bir çalışmadır. Ayrıca birçok ilde FETÖ'cülerin 'gaybubet' evlerinde bir araya gelen canlı hücrelere operasyonlar düzenliyoruz."