İlhan Çomak'a müebbet hapis cezası onandı

Müebbet hapse mahkum edildikten sonra AİHM'e giden ve burada hakkında 'adil yargılama yapılmadığı' belirtilen Türkiye'nin tazminat cezası ödemesine karar verilen şair İlhan Çomak hakkında verilen yeni müebbet hapis cezası da Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onandı. Çomak, 24 yıldır cezaevinde yatıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yaklaşık 24 yıldır tutuklu yargılanan şair İlhan Çomak'ın 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde aldığı müebbet hapis cezası Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onandı.

1994 yılında henüz 21 yaşında bir üniversite öğrencisi iken 'örgüt üyeliği' iddiasıyla tutuklanana Çomak, 2000 yılında Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde idama mahkum edilmişti. Cezası daha sonra müebbet hapse çevrildi. Yargıtay kararı bu kararı onayınca Çomak, 2001 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurdu. AİHM ise 2006 yılında 'adil yargılama yapılmadığına' hükmederek Türkiye’yi tazminat cezasına mahkûm ederken, Çomak’ın davasının yeniden görülmesi gerektiğini bildirdi. Ancak yeniden yargılama 7 yıl sonra, yani 2013’te başladı. Bu süreç sonunda da karar değişmedi ve Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından bugün alınan kararla Çomak'ın cezası onandı. (HABER MERKEZİ)

İlhan Çomak'a müebbet hapis cezası verildiİlhan Çomak'a müebbet hapis cezası verildi