Akademisyenlerden Hamzaoğlu için çağrı

Akademisyenler, Prof. Hamzaoğlu için çağrı yayınladı: En kısa sürede serbest bırakılmalı.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Akademisyenler, 41 gündür Sincan Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDK Eş Sözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu'nun serbest bırakılması için çağrı yaptı. Çağrı Hamzaoğlu için kurulan  'onurhamzaoglunaozgurluk.org'ta yayınlandı.

Tıp doktoru olan Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu 1990 yılından bu yana Türk Tabipler Birliği (TTB) üyesi.

TTB'nin Afrin harekâtına ilişkin 'Savaş halk sağlığı sorunudur' açıklamasının ardından Merkez Konsey üyeleri göz altına alınınca tepki gösterenler arasında Hamzaoğlu da vardı. HDP'nin geçen 11 Şubat'ta yapılan 3'üncü Büyük Kongresi öncesi yapılan baskınlarda HDK Eş Sözcüsü Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. 41 gündür tutuklu bulunan Hamzaoğlu'nun serbest bırakılmasını talep edenler internet sitesi kurdu.

SİNCAN CEZAEVİ'NDE TUTULUYOR

Ankara Sincan F Tipi 2 No'lu Cezaevinde tutuklu bulunan Hamzaoğlu'nun serbest bırakılması için oluşturulan 'onurhamzaoglunaozgurluk.org' adlı internet sitesinde Hamzaoğlu'nun öz geçmişi ve akademik çalışmalarına yer verildi. Sitede bir de çağrı metni yayınlandı. Çağrı metnine imza atan aralarında Korkut Boratav, Taner Timur ve İskender Sayek'in de olduğu akademisyenler "Halkın sağlığının Onur’unun en kısa sürede serbest bırakılmasını bekliyoruz" diyerek Hamzaoğlu'nun serbest bırakılmasını talep etti.

Dr. Onur Hamzaoğlu'nun serbest bırakılması için çağrıda bulunan isimler şunlar:

Prof. Dr. Okan AKHAN

Prof. Dr. Korkut BORATAV

Prof. Dr. Necati DEDEOĞLU

Prof. Dr. Ayşe ERZAN

Prof. Dr. İskender SAYEK

Prof. Dr. Orhan SİLİER

Do. Dr. Alâeddin ŞENEL

Prof. Dr. Taner TİMUR

Prof. Dr. Hasan YAZICI (DUVAR)