Metal işvereninden lokavt kararı

130 bin işçiyi ilgilendiren metal toplu sözleşmesinde sendikaların grev kararı sonrası MESS'ten lokavt açıklaması geldi. Metal işçileri 2 Şubat'ta greve çıkma kararı almıştı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Metal iş kolunda 130 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi sürecinde Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş’in ‘2 Şubat’ta greve çıkıyoruz’ kararı sonrası Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'ndan (MESS) lokavt kararı geldi.

İşçi sendikaları Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş ile MESS arasında 1 Eylül’de başlayan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri tıkanmıştı.

Evrensel'de yer alan habere göre, 23 Ocak akşamından bu yana Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) açıklamada bulunan Aygaz, Türk Traktör, Tofaş, Ford Otosan, Karsan, Otokar ve Arçelik, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'nın (MESS) lokavt kararı aldığını ve grev uygulamalarına göre belirlenecek lokavt tarihinin daha sonra şirketlere bildirileceğini duyurdu. Lokavt kararlarına sözleşme kapsamındaki diğer şirketlerin de katılması bekleniyor.

Birleşik Metal-İş de 2 Şubat’ta greve çıkıyorBirleşik Metal-İş de 2 Şubat’ta greve çıkıyor

SENDİKALAR NE KADAR ZAM İSTİYOR?

Türk-İş’e bağlı Türk Metal Sendikası 2 yıllık sözleşme ile yüzde 38 zam istiyor. Hak-İş’e bağlı Çelik-İş’in sözleşme taslağı ile Türk Metal’in taslağı arasındaki tek fark Çelik-İş’in Türk Metal’in saat ücretine istediği seyyanen artışın 0.5 kuruş daha fazlasını talep etmesi.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş ise 2 yıllık sözleşmenin yanı sıra öncelikle en düşük saat ücretinin 9 liraya çıkarılmasını istiyor. Ortalama ücret olarak yüzde 30,47’yi bulan teklifin, ilk altı ay için ücret karşılığı 695 lira.

MESS NE TEKLİF EDİYOR?

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ise yaptığı açıklama ile 3 yıllık sözleşmenin kırmızı çizgileri olduğunu söyledi ve yüzde 3,2 zam teklifinde bulundu. Sendikalarla yaptığı görüşmede yüzde 38 zam talebine karşı teklifini 3,2'den 6,4'e yükseltti. İşçiler bu durumu öfkeyle karşılamış ve grev çağrısı yapmıştı.