Gazeteci Oğuz Güven'e verilen ceza Meclis'te

Gazeteci Oğuz Güven’e verilen ceza Meclis’te: Verilen hapis cezası hangi zihniyetini sonucu?

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhuriyet.com.tr’nin Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven’e 52 saniye içinde silinen tweet nedeniyle 3 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılması Meclis gündemine taşındı. CHP Milletvekili Mehmet Tüm, Meclis Genel Kurulu’nda hükümete sorular yöneltti.

Tüm, “Güven’e verilen hapis cezası gazetecileri düşman görmek zihniyetizin bir sonucu mudur; Twitter’da 52 saniye kalmış bir twite 3 yıl hapis cezası verilen dünyada başka bir ülke var mıdır; bu ceza veriliyorsa, ekranlarda 2002’den 2014’e kadar yıllarca FETÖ övgüleri yapanlara kaç yıl ceza verilmelidir” sorularını sordu.

Çağdaş Gazeteciler Derneği’nden yapılan açıklamada ise Güven’e verilen ceza için “Artık birilerinin, açıkça ‘basın özgürlüğü düşmanı ödülü’nü hak ettiğini gösteriyor. Basın özgürlüğüne yönelik her türlü baskıyı, başta siyasiler olmak üzere açıklama ve ya da kararlarıyla meşrulaştırmaya çalışanlar, her gün adeta birbirleriyle yarışıp bu ödüle aday olduklarını gösteriyorlar. Oğuz Güven’in hapis cezasına mahkûm edildiği dava da bu ödülün son adaylarını ortaya çıkarmıştır. Saniyelik tweeti 3 yıl hapisle cezalandıranlara, ‘ömür boyu basın özgürlüğü düşmanı ödülü’ verilmelidir” denildi.