Atilla Taş için 2 kez ağırlaştırılmış müebbet istendi

Atilla Taş'ın da aralarında olduğu 13 kişi için başlatılan darbe girişimi soruşturması tamamlandı. İddianamede 13 kişi için 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - "FETÖ'nün medya yapılanması" davasında tahliyelerine karar verildikten sonra, 15 Temmuz darbe girişimi soruşturmasında gözaltına alınan ve aralarında Atilla Taş, Murat Aksoy ile Gökçe Fırat Çulhaoğlu'nun da bulunduğu 13 kişi hakkında iddianame hazırlandı. İddianamede şüpheliler hakkında, 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

"FETÖ'nün medya yapılanması" davasında İstanbul 25'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tahliyelerine karar verilen aralarında Atilla Taş'ın da bulunduğu 13 kişi hakkında başlatılan "darbe girişimi soruşturması" tamamlandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan tarafından hazırlanan iddianamede; Atilla Taş, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Yakup Çetin, Bünyamin Köseli, Cihan Acar, Abdullah Kılıç, Oğuz Usluer, Hüseyin Aydın, Murat Aksoy, Mustafa Erkan, Seyit Kılıç, Yetkin Yıldız ve Ali Akkuş hakkında, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlarından 2'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi.

DAVALARIN BİRLEŞTİRİLMESİ İSTENDİ

İddianamede, şüphelilerin Fetullah Gülen'in talimatının ardından Bank Asya'da hesap açtıkları veya var olan hesaba yüklü miktarda para yatırdıkları, bir kısmının ByLock kullanıcısı olduğu öne sürüldü.

İddianame, FETÖ'nün medya yapılanması davası ile birleştirme talebiyle İstanbul 25'inci Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Ne olmuştu?

"FETÖ'nün medya yapılanması" davasının İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmasında Atilla Taş ve Murat Aksoy'un da aralarında bulunduğu 21 kişi tahliye edilmiş, duruşma savcısı 8'inin tahliyesine itiraz etmişti.

Savcının itirazını kabul eden İstanbul 26'ncı Ağır Ceza Mahkemesi, bu kişiler hakkında yakalama kararı çıkarmıştı. Bu kişiler tahliye olamadan cezaevinde kalmıştı.

Savcının tahliye talebinde bulunduğu ve mahkemenin de tahliye ettiği aralarında Atilla Taş ve Murat Aksoy'un da bulunduğu 13 kişi hakkında ise İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı aynı gün darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltı kararı vermişti.

Bu kişiler de cezaevinden çıktıktan sonra gözaltına alınarak emniyete götürülmüştü. Burada sorgulanan şüpheliler çıkarıldıkları sulh ceza hakimliği tarafından tutuklanarak yeniden cezaevine gönderilmişti. (İSTANBUL/DHA)