Başsavcılık'tan Adil Öksüz açıklaması

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, Adil Öksüz'le ilgili çıkan haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ile İlkadım İlçesi'nin Ak Partili Belediye Başkanı Erdoğan Tok hakkında çıkan "Adil Öksüz'ün kaçırılmasına yardım ettiler" şeklindeki haberle ilgili açıklama yaptı. AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş da 'Adil Öksüz'ün kaçırılmasına yardım ettiği' iddiasına yalanladı.

Aydınlık gazetesinin manşetinde bugün yer alan, Ak Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ile Samsun'un merkez İlkadım İlçesi'nin AK Partili Belediye Başkanı Erdoğan Tok hakkındaki 'Adil Öksüz' haberi ile ilgili Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yazılı açıklama yapıldı.

'Adil Öksüz Kırgızistan'da' iddiası'Adil Öksüz Kırgızistan'da' iddiası

SORUŞTURMA YAPILMADI

Resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada, şöyle: "26 Mart 2017 tarihli Aydınlık Gazetesinde yer alan 'Adil Öksüz’ü AKP’li Vekil Kaçırdı' başlıklı haberle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek açısından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına İhtiyaç duyulmuştur. Söz konusu gazetede yer alan haberdeki 'Adil Öksüz'ün Samsun’dan yurt dışına kaçtığı, bu kaçışa Samsun Milletvekili Fuat Köktaş ile Samsun İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’un yardım ettikleri, yine Erdoğan Tok’un bu konuda Başsavcılığımızca ifadesinin alındığı, mobese görüntülerinin bulunduğu' şeklindeki haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Cumhuriyet Başsavcılığımızca doğrudan veya başka yer Cumhuriyet Başsavcılıklarının talimatı ile Adil Öksüz isimli darbe teşebbüsüne iştirak ve FETÖ/PDY terör örgütü üyeliği suçlarının şüphelisi olan şahsın olası yurt dışına kaçması ile ilgili bir soruşturma yapılmadığı gibi, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’un ifadesinin alınması da söz konusu değildir. Bu konuda Başsavcılığımızca yapılmış adli bir işlem yoktur, mobese kaydı ve buna dair bir görüntü de bulunmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

AK PARTİLİ KÖKTAŞ DA YALANLADI

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş da 'Adil Öksüz'ün kaçırılmasına yardım ettiği' iddiasına yalanladı. Köktaş, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"26 Mart 2017 tarihinde Aydınlık Gazetesi'nde; Ak Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş olarak şahsım, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok ve Cumhuriyet Başsavcılığı ile ilgili yapılan haber ve içeriği tamamen asılsız, asparagas ve senaryo içerikli olup, şahsımı karalamaya ve itibarsızlaştırmaya yönelik yapılmıştır. Söz konusu haberin tamamen asılsız ve mesnetsiz olduğu Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamayla, kalem kalem yalanlanarak kamuoyuna duyurulmuştur. Şahsımı itibarsızlaştırmak ve içerisinde bulunduğumuz referandum sürecini baltalamaya yönelik yapılan bu haber ile ilgili olarak tüm yasal haklarımızı tekzipten başlamak üzere kullanacağız ve hukuk önünde iddia sahiplerini iddialarını ispata davet edeceğiz." (SAMSUN/DHA)