'Yaz tatili kalkmıyor!'

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, "Yaz tatilini kaldırma gibi bir düşüncemiz yok" dedi. Yılmaz yaz tatillerinde etkin bir şekilde destekleme eğitimi vereceklerini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yaz tatilinin uzun olduğu yönünde şikayetler aldıklarını söyledi. Yaz tatilini kaldırmak gibi bir planlarının bulunmadığını söyleyen Yılmaz, "Ancak yaz tatilini öğrencilerimize etkin bir şekilde vermek istiyoruz" dedi. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın açıklamaları şöyle:

'TATİL İÇİ EĞİTİM'

Yılmaz'ın yaz tatiline ilişkin açıklamaları şöyle: "Öğrencilerimize çağın gerektirmiş olduğu bütün bilgileri vermeyi gaye edindik. Ancak eğitim süresini kısaltmadan, vermiş olduğumuz tatil süresi içerisinde eğitimi, etkili ve en özünü vermeyi amaç ediniyoruz. Yaz tatilini kaldırma gibi bir düşüncemiz yok. Ancak yaz tatilini öğrencilerimize etkin bir şekilde vermek istiyoruz. Birçok yerde okul döneminde olduğu gibi, yaz tatillerinde de destekleme eğitimleri veriyoruz. Daha etkin bir şekilde tatilleri kullanmak için de bir çalışmamız var. Daha iyiyi yakalamak için çalışmaya devam edeceğiz. 1930’lardaki sistemi kullanmaya devam."

'YARI YIL TATİLİ DE DEĞİŞMEYECEK'

Bakan Yılmaz, sömestr ve yaz saati uygulamasının tarım toplumuna göre ayarlandığı ve müfredatta ders saatlerinin yoğun olduğu eleştirilerini de yanıtladı. Şu an sömestr ve yaz saati uygulamasında değişiklik yapmayı düşünmediklerini kaydeden Yılmaz, "Kazanımları yıkmadan nasıl ilave kazanımlar yapabiliriz diye düşünüyorum. Doğrudur. Tarım toplumuyuz, bu tarım toplumunun hasat mevsimi temmuzdur, ağustostur ve sıcaklar da var. O sıcaklarda tatil yapmak doğrudur. Biz de katılıyoruz" dedi.

Türkiye'de OECD ülkelerine göre eğitim ders saatinin ve eğitim gününün daha az olduğunu söyleyen Bakan Yılmaz, "Eğitim gün sayısını ve ders saati sayısını azaltmanın doğru olmadığını düşünüyorum" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)