Sivas'ta tüm etkinlikler yasaklandı

Sivas Valiliği tarafından OHAL süresi boyunca açık alanlarda temsil, basın açıklaması, stant açılması gibi etkinlikler yasaklandı. Valilik açıklamasında, kentte mezhepsel çatışmalara zemin hazırlanabileceği endişesi de dile getirildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan OHAL nedeniyle bir ilde daha tüm etkinlikler yasaklandı. Sivas Valiliği'nden yapılan açıklamada, 'başta FETÖ/PDY ve diğer örgütlerce devlet büyükleri, siyasi parti temsilcileri, valiler, örgüte yönelik yapılan operasyonel faaliyetlerde aktif rol alan kamu personeli ile toplum içinde siyasal, sosyal, kültürel ve ekonomik kimliği olan kişilere yönelik saldırı olabileceği' ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, il genelinde yapılacak etkinliklerde güvenlik güçlerine yönelik eylemler gerçekleştirilebileceği ve mezhepsel çatışmalara zemin hazırlanabileceği öne sürülerek, şöyle denildi: "

Dini duyguların istismar edilmek suretiyle bir takım mezhepsel çatışmalara zemin hazırlanabileceği, bu tarz eylemlerin toplum dinamikleri ve hassasiyetleri tahrik edecek şekilde farklı görüşe mensup grupları karşı karşıya getirecek kaos ve çatışma ortamı yaratabileceği, aynı zamanda artan milli duygulardaki hassasiyetlerden ötürü provokatif olayların çıkabileceği, ortaya çıkabilecek olumsuz davranış ve tepkilerin kamu düzeni ve esenliğinin bozulmasına sebep olabileceği ve kamu güvenliğini tehdit edebilecek faaliyetlere zemin oluşturabileceği değerlendirilmiştir.

Bu nedenlerle 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında, meydan, cadde, sokak, yol ve park gibi umuma açık alanlarda yapılacak her türlü gösteri yürüyüşleri, umuma açık alanlarda düzenlenecek oyun, temsil, çeşitli şekillerdeki gösteriler ile basın açıklamaları, stant açılması gibi etkinliklerin OHAL süresi boyunca izin almadan yapılması yasaklanmıştır."

(SİVAS-DHA)