Kobani'ye duvar çalışması yeniden başladı

Kobani sınırına örülen beton duvar çalışmaları 2 kişinin yaşamını yitirdiği protestolar nedeniyle durdurulmuştu. Çalışmaların bugün yeniden başlatıldığı açıklandı.


DUVAR
– Şanlıurfa’nın Suruç’un İlçesi’ndeki Mürşitpınar Sınır Kapısı’nda güvenlik amacıyla yapımı devam eden ve dün çıkan gerginlik nedeniyle ara verilen beton duvar çalışması yeniden başladı. Sınır hattına gelerek çalışmaları inceleyen Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, “Sıkıntı, duvarı yapmamızı istemeyenlerden kaynaklanıyor. Yanlış dezenformasyon yapan PYD’nin sivilleri kullanarak bu işi provoke etmeye, engellemeye yönelik bir çaba içinde olduğu görülüyor” dedi.

Bu sabah TIR’larla getirilen beton blokların sınır hattına iş makineleri yardımıyla yerleştirilmesine başlandı. Yapılan çalışmaları denetleyen Vali Güngör Azim Tuna, son duruma ilişkin olarak Suruç Kaymakamı Abdullah Çitçi’den bilgi aldı. Vali Tuna’nın sınır hattındaki incelemesi sırasında Suriye tarafında toplanan bir grup ise Kürtçe sloganlar attı.
duvar3
Toplanan grubu fark eden Vali Tuna, “Böyle bir şey olmaz, adamlar buraya kadar gelmemeli” diyerek görevlileri uyardı. Ardından beton mikserinden sınır hattına blokların yerleştirilmesini izleyen Vali duvar örme çalışmalarına devam edildiğini belirterek şunları söyledi:

“Daha önceki açıklamalarda olduğu gibi, gördüğünüz gibi duvarımız tam burası. Sınır hattımız boyunca götürüyoruz. Bunun dışında başka bir şey yapmıyoruz. Kobani yerleşimin dışına çıktıkça bu çalışmalar normal seyrinde devam edecek.”
(ŞANLIURFA-DHA)