'IŞİD'li torunumu görünce midem bulandı'

IŞİD'in yayınladığı propaganda videosunda görülen İngiliz 'çocuk celladın' anneannesi konuştu. Daily Mail, ailenin 'yas tutmaktan kötü bir halde olduklarını' yazdı.

DUVAR – IŞİD’in Kürt esirleri öldürürken görüntülenen İngiliz kökenli çocuk celladının anneannesi, “Torunumu görünce midem bulandı” dedi. Anneannesi ve dedesi, 11 yaşındaki Joe’nun Suriye’ye gitmeden önce iyi kalpli ve sevgi dolu olduğunu anlattı.

‘YAS TUTMAKTAN KÖTÜ’

Daily Mail gazetesine konuşan aile, bir yandan torunlarının kimliğini kabullenmeye çalışıyor, bir yandan da komşularına ‘eve hiç gelmemesini’ umduklarını söylüyor. Hem IŞİD’den hem de İslamofik bir saldırıdan çekindikleri için isimlerinin açıklanmasını istemeyen anneanne ve dedenin bir komşusu, ailenin durumu hakkında şöyle dedi: “Yas tutmaktan daha kötü. Joe’yu seviyor ve özlüyorlar. Fakat onu bu hale getirenlerden korkuyorlar. Anneannesi torununu kaybetti. Onu geri almak için bir şey yapabileceğini düşünmüyor. Geri gelse bile o, oraya giden çocuk değil.”

‘TANRI NİYE ENGELLEMİYOR?’

torun

Daily Mail’in aktardığına göre, Joe’nun anneannesi torununun fotoğraflarını gördüğünde bir arkadaşına “Midem bulandı” dedi. 60’lı yaşlarındaki anneanne, “Eğer bir Tanrı varsa bunu niçin engellemiyor” diye feryat etti. Habere göre Joe, 47 yaşındaki annesi Sally Jones tarafından 2013’te Suriye’ye götürülmeden önce hafta sonlarını anneanne ve dedesiyle geçiriyordu. Joe, tavşan, kedi ve köpeklerle oynamayı, denize girmeyi seviyordu.

‘SAKİNE’ ADINI ALMIŞTI

Aileye göre, ‘çocuk cellat’ annesinden çok anneanne ve dedesine yakındı. Aile, Joe’nun bir kez Suriye’den kendilerini aradığını ancak yanında bulunan annesinin bu konuşmayı engellediğini de aktardı. Sally Jones, kendisinden 25 yaş genç bir erkekle evlendikten sonra Türkiye üzerinden Suriye’ye gidip IŞİD’e katılmış, adını da ‘Sakine Hüseyin’ olarak değiştirmişti.