Bakan Çavuşoğlu'ndan Cerablus açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Cerablus'a operasyon düzenleyeceği iddiasıyla ilgili bir soru üzerine, "Gerek siyasi toplantılar gerekse arazideki mücadelede Türkiye’nin hem desteği hem aktif katılımı olmuştur" dedi. Çavuşoğlu, Türkiye'nin IŞİD'e karşı operasyonlara desteğinin devam edeceğini söyledi.
Bakan Mevlüt Çavuşoğlu


DUVAR –
 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fethullah Gülen’in iadesiyle ilgili ABD’den yola çıkan heyetin bu akşam Ankara’ya geleceği bilgisini verdi. Adalet Bakanı ile birlikte Washington’a gitmeyi planladığını söyleyen Dışişleri Bakanı, “ABD’den beklentimiz bu teröristi Türkiye’ye iade etmesidir” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD ile temaslara ilişkin şunları söyledi: “Gülen’le ilgili bu akşam heyet geliyor. 23 ve 24 Ağustos tarihlerinde özellikle Adalet Bakanlığı’nda bizim arkadaşlarımız da katılacak. Toplantılar devam edecek. Bilgi, belge paylaşılacak.

Biden’ın gelmesi de önemli. Biden’la da tüm bu süreci ve neden iade etmelerini istediğimizi bir kere daha söyleyeceğiz. Daha sonra da bizden heyet Amerika’ya gidecek. Dosya tamamen hazırlandıktan sonra, şu anda delillerin toplanması süreci de devam ediyor, bu dosyayı iletmek üzere bizzat Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ ile beraber Washington’a gitmeyi planlıyoruz.

Hem dosyayı elden teslim edeceğiz hem de görüşmelerimizi Washington’da devam ettireceğiz. Yine bir parlamenter heyeti de özellikle Washington’a göndereceğiz ve kongre üyeleriyle görüşmelerini sağlayacağız. Her koldan bu çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Aramızda anlaşma var, hukuk var. ABD’den de beklentimiz bu anlaşma ve uluslararası hukuk çerçevesinde bizim de ulaştırdığımız belgeler çerçevesinde bir an evvel uzatmadan bu şahsı, bu teröristi Türkiye’ye iade etmesidir.”

ABD’den bugün gelecek dört kişilik uzman ekip Adalet Bakanlığı yetkilileri ile görüşecek. Uzmanlardan iki gün sonra da ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden başkentte olacak.

CERABLUS’A OPERASYON OLACAK MI?

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye’de yaşanan gelişmeler üzerinden, Cerablus operasyonunun başlayacağı ve Türkiye’nin bu operasyona havadan destek vereceği yönünde basına yansıyan haberlerin sorulması üzerine şöyle konuştu:

“Türkiye olarak bugüne kadar DAEŞ’le mücadelenin içinde aktif bir şekilde yer aldık. Gerek siyasi toplantılar gerekse arazideki mücadelede Türkiye’nin hem desteği hem aktif katılımı olmuştur. DAEŞ’le mücadele eden koalisyon içindeki ülkelerin İncirlik Hava Üssü’ne gelip konuşlanmasına izin verdik ve onlarla yakın iş birliği içindeyiz.

Sadece DAEŞ’le mücadele kisvesi altında kendine meşruiyet kazandırmak isteyen diğer terör örgütleriyle iş birliği yapmadık, yapmayız da ama ılımlı muhalefet başta olmak üzere arazideki güçlere de DAEŞ’le mücadele eden herkese destek verebiliriz. Esasen Afrin’den doğuya doğru, kuzeyden bizim sınırımızdan DAEŞ’e yönelik mücadelelere de her zaman destek verdik. Bundan sonraki süreçte de yine DAEŞ’e karşı yapılan mücadele, operasyonlara karşı da desteğimiz devam edecektir.”

‘TÜRKİYE BİRİNCİ HEDEF’

Çavuşoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye DAEŞ’in her zaman birinci hedefi olmuştur; çünkü Türkiye özellikle DAEŞ’in yabancı terörist kaynağını kurutmuştur. Geçişlerini engellemiştir. 55 bin kişi giriş yasağı listesinde, 4 bine yakın kişiyi sınır dışı ettik. Aynı şekilde gözaltına aldığımız şu anda tutuklu olan DAEŞ unsurları var. Bu anlamda en büyük darbeyi DAEŞ’e biz vurduk.

DAEŞ’in ideolojisinin öldürülmesinde Türkiye önemli rol oynamıştır. Recep Tayyip Erdoğan önemli rol oynamıştır. O nedenle Recep Tayyip Erdoğan onlar için birinci hedeftir. ‘Bunlar İslam’ı temsil edemez, Müslüman olamaz’ diyen Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye’yi DAEŞ’in hedef alması bu anlamda doğal. DAEŞ, diğer terör örgütleriyle sonuna kadar mücadele edeceğiz. Mücadele içinde olan ülkelere ve güçlere de destek vermeye devam edeceğiz. Muhalefetin bizim sınırımızdaki operasyonları başarıyla sonuçlandı. Bizim sınırımızın tamamen DAEŞ’ten temizlenmesi gerekiyor. Bu süreçte DAEŞ’ın temizlenmesi konusunda nasıl bir destek gerekiyorsa o desteği vermemiz bizim için doğaldır.”