Obama'dan Erdoğan'ın sözlerine tepki

ABD Başkanı Obama, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD'li general Joseph Votel'i darbecilerin yanında yer almakla suçlamasına tepki gösterdi. Obama “Bu spekülasyonlar Türkiye’yle ilişkilerimizi etkiler" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 15 Temmez darbe girişimi sonrası sonrası, Washington-Ankara hattında başlayan gerilme yeni bir halka eklendi. Bu kez gerilimin kaynağı  ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Org. Joseph Votel’in açıklamalarına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yönelttiği eleştiriler. Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Eric Schultz, Erdoğan'a “Her türlü spekülasyonu reddediyoruz” diyerek tepki gösterdi. Schultz, Başkan Barack Obama’nın “Bu spekülasyonun bu tarz beslenmesi, Türkiye’yle ilişkilerimizi etkiler. Şu anda Türkiye’yle yakın ilişki içindeyiz” dediğini aktardı.

'ABD'NİN DARBENİN ARKASINDA OLDUĞU ASILSIZDIR'

Amekiraka'nın Sesi'nin haberine göre Beyaz Saray Sözcüsü Schultz, gazetecilere şu açıklamayı yaptı: “.Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişimini defalarca kınadık. Defalarca Cumhurbaşkanı Erdoğan’a desteğimizi ifade ettik, Türkiye’de demokratik seçimle işbaşına gelen hükümete desteğimizi ifade ettik. Türkiye’deki demokratik kurumlara saygı, bizim için yol gösterici bir ilkedir. Amerika’nın bunun arkasında olduğu, müdahil olduğu ya da önceden haberdar olduğu yönündeki her türlü spekülasyon, Başkan Obama’nın da dediği gibi, tamamen asılsızdır.”

Obama'nın mesajını açıklayan Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Eric Schultz

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Eric Schultz

ERDOĞAN: SENİN HADDİNE Mİ?

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Votel, "Türkiye’deki muhataplarımız hapse atıldı. Türkiye’deki gelişmeler IŞİD’le mücadeleyi olumsuz etkileyebilir" demişti. Erdoğan ise s ABD'li generali generali ‘darbecilerin yanında yer almakla’ suçlamıştı.

Erdoğan, “Amerika'da önemli bir makamda olan general, 'irtibatta olduğumuz komuta kademesinden içerde olanlar bulunduğunu görüyorum' diyor. Bunu söylüyor. Buna karar vermek senin haddine mi? Sen kimsin? Darbecilerin yanında yer alıyorsun, zaten darbeci senin ülkende" diye konuşmuştu.

'ERDOĞAN'IN İDDİALARI TAMAMEN YANLIŞ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözlerini hatırlatan Schultz, Erdoğan’ın iddialarının “tamamen yanlış olduğunu ve hiçbir kanıt bulunmadığını” söyledi.

Schultz, şöyle devam etti: “Başkan Obama Cuma günü yaptığı açıklamada, o sırada Amerika’nın müdahalesi olmadığını ve önceden haberdar olmadığını söyledi, bunun aksi yönündeki bir spekülasyon ‘asılsızdır’ dedi. Ayrıca Başkan, bu tarz spekülasyonların Türkiye’de görev yapan askerlerimizi tehlikeye attığını belirtti. Bundan dolayı bu yöndeki konuşmalar ve spekülasyonlar hiçbir şekilde yapıcı değil. Ayrıca doğru da değil.”

'OBAMA NASIL SARSTIĞININ FARKINDA'

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Eric Schultz, Başkan Obama’nın Türkiye’de hayatın normale dönmesine odaklandığını da belirti ve bu tarz bir olayın (darbe) toplumu ve hükümeti nasıl sarstığının farkında olduğunu söyledi. Sözcü, şu anda izlenecek en doğru yolun da iki ülke arasındaki geçmişe dayalı geleneğin ve demokratik kurumlara bağlılığın sürdürülmesi olduğunu bildiğini belirtti.

Amerika’nın Türkiye’deki darbe girişimini ilk kınayan ülkelerden biri olduğunu söyleyen  Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Türkiye’nin demokratik kurumlarına bağlılığın hem kamuoyu önünde hem de Erdoğan’ın nezdinde özel olarak kendisine iletildiğiniaçıkladı.

IŞİD'LE MÜCADELE

Türkiye’yle ilişkilerin güçlü bir şekilde sürdüğünün altını çizen Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Eric Schultz, “IŞİD’le mücadele koalisyonu çerçevesinde çabalarımız samimi bir şekilde devam ediyor” diye konuştu. Bu çerçevede Amerikalı komutanların yakın çalışabilmek amacıyla Türkiye’deki muadilleriyle ilişkide olmasının doğal olduğunu dile getiren Schultz, şöyle devam etti:

“Savunma Bakanlığımız da buna değinmişti. Görünen o ki, darbeyle birlikte bu süreç de geçen haftalarda müdahaleye uğradı. Bu da anlaşılabilir. Tahmin edebileceğiniz gibi, Türkiye’de halk olanlardan dolayı sarsılmış durumda. Başkan Obama, eğer (Türkiye’de) ordu içinde bir grup subay darbe girişiminde bulunduysa, uçaklar kaldırıp hükümeti yıkmaya çalıştıysa, bunun bizi de sarsacağını söyledi.”

'KISMEN DEMOKRATİK İLKELERE SAYGI'

Başkan Obama’nın Türk hükümetinin darbe girişimi sonrası tavrında da itidal uygulaması çağrısında bulunduğunu hatırlatan Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı, şöyle devam etti:

“Obama Türkiye’deki demokratik kurumlara güçlü ve daimi bağlılık çağrısında bulundu. Bunlar ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü, toplanma özgürlüğü, gösteri yapma özgürlüğü gibi ilkelerdir. Obama, Türkiye’nin gücünü kısmen demokratik geleneklere saygıdan aldığını söyledi. Bu ilkeler Türkiye’nin anayasasında da mevcuttur. Başkan darbe girişimi başarısızlığa da uğramış olsa, bu ilkelere saygının devamından emin olmak istiyor. Türkiye’nin bunları aşması için en iyi yol bu olacak.”