Bildiri yayınlayan liselilere 'MEB sopası'

İki haftadan 50'den fazla lisede yayınlanan ve AK Parti'nin eğitim politikalarını protesto eden bildirilerle ilgili MEB'den 'uyarı yazısı' geldi.

DUVAR – Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), İstanbul Erkek Lisesi’nin mezuniyet töreninde başlayan ve Galatasaray, Cağaloğlu Anadolu, Bornova Anadolu, Vefa, Kadıköy Anadolu, Notre Dame de Sion gibi köklü eğitim kurumlarında devam eden ‘gericilik karşıtı’ protestolarla ilgili harekete geçti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Liseleri karıştırmalarına izin vermeyeceğiz” diye tepki gösterdiği bildiriler konusunda MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, il müdürlüklerine uyarı yazısı gönderdi.

‘OKULLARIN İMAJI BOZULUYOR’

Gazete Habertürk’ten Lütfi Erdoğan’ın haberine göre uyarı yazısında, “Öğrenci ve veli adı kullanılmadan basında yer alan bu bildirilerin öğrenci ve veli kaynaklı olmaktan çok bazı siyasi çevreler ve STK’lar tarafından organize edildiği anlaşılmaktadır. Son günlerde bakanlığımızın bazı güzide kurumlarının isimleri yazılı ve görsel medyada siyasi çıkar amaçlı kullanılarak yıpratılmakta ve dolayısıyla imajları olumsuz etkilenmektedir” ifadesi kullanıldı.

Müsteşar Tekin, söz konusu haberlerde okul adı belirtilmekle beraber öğrenci ya da personel adı geçmediğine dikkat çekti. İzin alınmadan öğrenciler ve kurumsal kimliği kullanarak okullar üzerinden bu mahiyette siyasi içerikli bildiri yayınlanmasının suç olduğunu kaydeden Tekin, okul yönetimi ve öğretmenlerinin taraf olmadığı bir konuda okul adının geçmesinin, niyetin provokatif ve öğrencilerin istismarına yönelik olduğunu ifade etti.

‘İŞLEM YAPIN’

Yazıda Tekin, “Öğrencilerimizin bu tarz eylemlerin içine çekilmek istenmelerinin iyi niyetli girişimler olmadığı görülmektedir” dedi. Tekin, söz konusu fiil ve davranışları yapanlar ile bunlara katılanlar hakkında mevzuat çerçevesinde işlem yapılmasını ve buna göre tarafların da sorumlu davranmalarını istedi.