Gazze'deki Hamas lideri Sinvar: İsrail 5 bin kayıp verdi

Gazze'deki Hamas lideri Yahya Sinvar, basına yaptığı açıklamada, Kassam Tugayları'nın Gazze'deki İsrail güçlerini yok ettiğini ve İsrail'e karşı zorlu bir savaş yürüttüğünü söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hamas'ın Gazze Şeridi'ndeki lideri Yahya Sinvar'ın 7 Ekim'den bu yana 'ilk defa' kamuya açık açıklama yaptığı ve Hamas'ın siyasi bürosuna mesaj gönderdiği bildirildi. 

The Jerusalem Post haber sitesinin aktardığına göre, politbüroya mesaj gönderen Sinvar, Hamas'ın silahlı kanadı Kassam Tugayları'nın Gazze'deki İsrail güçlerini yok ettiğini ve İsrail'e karşı zorlu bir savaş yürüttüğünü söyledi. Sinvar, İsrail'in ağır kayıplar verdiğini de savundu. Yemen'deki Husilere yakın Al-Masirah'ın haberine göre, Sinvar, İsrail'in 5 bin kayıp verdiğini ve 750 aracını kaybettiğini söyledi. Hamas yetkilisi Osama Hamdan ise İsrail'in Hamas'ı yenilgiye uğratma stratejisinin çöktüğünü belirtti. 

İSRAİL BASINI: HAMAS YÖNETİCİLERİNİN GÜVENLİ ÇIKIŞI DEĞERLENDİRİLİYOR

Öte yandan, İsrail devlet televizyonu KAN'ın İsrail kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, İsrail,Gazze Şeridi'nde peşinde olduğu bazı Hamas yöneticilerinin güvenli biçimde Katar'a gitmeleri konusunu değerlendiriyor Gazze'den ayrılmalarına izin verilecek isimler arasında İsrail'in peşinde olduğu Hamas'ın Gazze'deki lideri Sinvar ile Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugaylarının lideri Muhammed Dayf'ın da olduğu kaydedildi.

AA'nın aktardığına göre, haberde, Mısır'ın yakın zamanda İsrail'e Gazze'de bir ateşkes sağlanması ve buradaki İsrailli rehinelerin serbest bırakılması için yeni bir taslak anlaşma sunduğu, Tel Aviv yönetiminin de bunu doğrudan reddetmediği belirtildi.

Haberde, Hamas yöneticilerinin Gazze'den ayrılmasının, Hamas'ın askeri becerisinin sonlandırılması hedefini dışarıda bırakmayacağı, İsrail'in Gazze'ye saldırı planıyla örtüştüğü ancak bunun 'uzun vadeli bir çerçevede ele alındığı ve henüz somut bir adımın bulunmadığı' da aktarıldı. İsrail, Gazze Şeridi'ne havadan attığı el ilanlarında peşinde olduğu Hamas liderleri hakkında bilgi getirenlere vereceği ödülü 'Yahya Sinvar için 400 bin dolar, Muhammed Deif için de 100 bin dolar' olarak belirlemişti.

'YABANCI PARALI ASKER' İDDİASI' AVRUPA BASININDA

Öte yandan, İspanya'nın El Mundo gazetesinin İsrail ordusundaki bir İspanyol paralı askerle yaptığı röportaj, İsrail'in haftalık 3 bin 900 euro karşılığında küçük bir paralı asker ordusu kullandığı iddialarını yeniden gündeme getirdi. Fransız radyo ağı "Europe1"in İsrail ordusunun 4 bin 185 Fransız-İsrail çifte vatandaşını Gazze'deki savaşta saflarına kattığı yönündeki haberi de Fransa'da ve dışında büyük tartışmalara neden oldu.

AA'nın aktardığına göre, haberde, iki yıl önce İsrail ordusuna katılan ve şu anda başçavuş rütbesiyle Gazze Şeridi'nde ön saflarda savaşan Ethan (22) adlı bir Fransız-Yahudi paralı askerin ifadelerine yer verildi. Bu haberin etkisi Fransız Meclisi'ne kadar uzandı ve vekil Thomas Portes, çifte vatandaş paralı askerlerin yargılanmasını ve savaş suçlarına iştirak etmelerinin mümkün olan en sert şekilde kınanmasını istedi.

Portes ayrıca, Adalet Bakanı'ndan, savaş suçları işleyen çifte vatandaşlar dahil olmak üzere Fransa uyruklu kişilerin Fransız topraklarında yargılanmasını talep etti. Fransız-Filistin Dayanışma Derneği de bu tartışmaya dahil oldu ve yaptığı bir açıklamayla İsrail ordusunda Fransız askerlerinin olmasını 'iğrenç' olarak niteledi.

İsrail'in Gazze'de kullandığı iddia edilen paralı askerlere haberler paylaşılsa da Tel Aviv yönetimi bu konudaki sessizliğini koruyor ve iddiaların gerçeği yansıtıp yansıtmadığını veya bu kişilerin gerçek sayısını açıklamıyor. (DIŞ HABERLER)