Ford tercihini İspanya'dan yana yaptı

Ford, elektrikli araç üretimi için tercihini İspanya'nın Valencia kentinden yana yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ford Avrupa Başkanı Stuart Rowley, elektrikli araç üretimi için daha az çalışana ihtiyaç duyulduğunu belirterek, Almanya ve İspanya'daki operasyonlarında ciddi düzeyde işten çıkarmalar yapılacağını söyledi. Rowley, gazetecilere yaptığı açıklamada Ford'un Avrupa'da elektrikli araç üretimi için Valencia'yı seçtiğini duyurdu. Rowley, Almanya'da 2025 yılına kadar Focus modelinin üretilmeye devam edeceğini de ifade etti.

Öte yandan Bloomberght'nin aktardığına göre Avrupa Birliği, Ford Otosan'ın Ford Romania'yı devralma işlemine onay verdi. Ford Otomotiv Sanayi A.Ş.’nin yüzde 100 bağlı ortaklığı Ford Otosan Netherlands BV’nin, Ford Romanya hisselerinin tamamını satın alması için sözleşme imzalamıştı.

Ford Romanya hisselerinin tamamı için 2022 ve 2028 yılları arasında toplam 575 milyon euro ödeme yapılması öngörülüyor. 2028 yılındaysa tutarı Romanya fabrikasının 2028-2034 yılları için öngörülen kapasite kullanım oranına bağlı olarak belirlenmek üzere 140 milyon euroya kadar ilave ödeme yapılması söz konusu olacak.