Filistin için Türkiye'de 3 günlük milli yas ilan edilecek

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Filistin için Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 3 günlük milli yas ilan edileceğini duyurdu. Kültür Bakanlığı etkinliklerin ertelendiğini duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, TBMM Genel Kurulu'nda yerinden söz alarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İsrail'in, Gazze'de hastaneye saldırısıyla ilgili konuşan Zengin, bombalanmanın savaş hukuku da dahil hiçbir hukuka uygun olmadığını vurgulayarak Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 3 günlük milli yas ilan edileceğini söyledi.

Zengin şu ifadeleri kullandı: "Yaşadığımız çok elim olaylardan sonra milli yas ilan edebiliyoruz. Şu anda çalışmaları devam ediyor. Bugün gün içerisinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 3 günlük milli yas ilan edilecek. Genel Kurul'daki tüm siyasi partilerin de bundan memnuniyet duyacağına eminim. Bu, bizim özellikle TBMM olarak, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin tüm unsurlarıyla beraber başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, bu konuyu hangi seviyede anladığımızın görülmesi açısından önemlidir diye düşünüyorum. Sanıyorum, Genel Kurul devam ederken, bugün içinde nihayetlenmiş olur. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesini de burada paylaşırız."

ETKİNLİKLER DURDURULDU

Açıklamanın ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı da milli yas nedeniyle Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi ile Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü'nün planlanan etkinliklerinin durdurulduğunu duyurdu. 

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, "İsrail tarafından Gazze'de sivil halkın bulunduğu hastaneye yapılan saldırıda yüzlerce Filistinlinin hayatını kaybetmesi sebebiyle ilan edilen 3 günlük milli yas sebebiyle Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından 18-20 Ekim tarihlerinde yapılması planlanan bütün temsiller iptal edilmiştir." açıklamasını yaptı.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü açıklamasında ise şu ifadeler kullanıldı: "İsrail'in Gazze'de sivillere yönelik gerçekleştirdiği hastane katliamından dolayı ülkemizde 3 gün süre ile milli yas ilan edildiğinden, Devlet Tiyatroları olarak Türkiye genelinde yas süresi boyunca tüm etkinliklerimizi durdurmuş bulunmaktayız. Aynı sebeple 19 Ekim akşamı gerçekleştirmeyi planladığımız Kayseri Devlet Tiyatrosu açılış töreninin de 26 Ekim'e ertelendiğini değerli seyircilerimize bildirmek isteriz."

İBB DE ERTELEDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan İBB-Kültür ve Kültür AŞ imzalı açıklamada, "Gazze'de birçok sivilin ölümüne sebep olan insanlık dışı saldırılar nedeniyle 18-19-20 Ekim tarihlerinde İBB Kültür mekanlarımızda düzenleyeceğimiz konserlerimiz ileri bir tarihe ertelenmiştir." denildi.

Enka Sanat'ta bugün "Cumhuriyet Turnesi: Ayşedeniz" ve 20 Ekim'de düzenlenecek Güvenç Dağüstün ve Burçin Büke konseri de ileri bir tarihe ertelendi. (HABER MERKEZİ)

Etiketler filistin yas