Fahrettin Altun: Türkiye Ermenistan uçağını vurmadı

Ermenistan Savunma Bakanlığı, 'Türkiye'ye ait bir F-16'nın, Ermenistan'a ait bir Su-25 uçağını Ermenistan hava sahasında düşürdüğünü' öne sürdü. İletişim Başkanı Fahrettin Altun iddiayı yalanladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalar devam ederken, Erivan'dan Türkiye'ye yönelik bir suçlama geldi. Ermenistan Savunma Bakanlığı, Türkiye'ye ait bir F-16'nın, Ermenistan'a ait bir Su-25 uçağını düşürdüğünü öne sürdü. İletişim Başkanı Fahrettin Altun iddiayı yalanladı.

'ERMENİSTAN UCUZ PROPAGANDA YERİNE İŞGALE SON VERSİN'

Altun ""Türk F-16'sının Ermeni uçağını düşürdüğü iddiası doğru değil. Ermenistan böyle ucuz propaganda oyunlarına başvuracağına, bir an önce işgal ettiği topraklardan çekilsin" dedi. 

İddia, Azerbaycan tarafından da yalanlandı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, söz konusu açıklamanın gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

'ERMENİSTAN HAVA SAHASINDA VURDU'

Ermenistan'ın açıklamasında, 'Türk F-16'sının Ermenistan hava sahasındaki Su-25 savaş uçağını Azerbaycan topraklarından hedef aldığı' iddia ediliyor, pilotun öldüğü belirtiliyordu.

Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Şuşan Stepanyan'ın Facebook hesabından yaptığı açıklamada, uçağın vurulduğu sırada bir askeri görevi yerine getirmekte olduğu bilgisi verilmişti.

BAKÜ 'F-16'MIZ YOK' DEMİŞTİ

Azerbaycan hükümeti ise çatışmalarda F-16'ların kullanıldığı iddiasını bu sabah yalanlamıştı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı Basın Servisi Başkanı Albay Vagif Dargahli, "Hava Kuvvetimize ait bir F-16 uçağının vurulduğu iddiasıyla ilgili Ermeni tarafının yaydığı bilgiler yanlış ve kışkırtıcıdır. Hava Kuvvetlerimizde F-16 savaş uçağı bulunmuyor. Bu nedenle Ermeni tarafına olmayanı yok etmenin imkansız olduğunu hatırlatıyoruz" demişti. (DIŞ HABERLER)

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR