Erdoğan: Türkiye, AB ile yeni bir sayfa hazırlığında

Avrupa Birliği (AB) büyükelçilerine seslenen Erdoğan "Türkiye'nin AB ile yeni bir sayfa hazırlığında olduğunu iletmenizi rica ediyorum. AB stratejik önceliğimiz olmayı sürdürüyor" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - AB Üyesi ülkelerin Ankara büyükelçileriyle düzenlenen toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, tam üyelik çağrısını yineledi. "Maruz kaldığımız onca adaletsizliğe rağmen Avrupa Birliği, stratejik önceliğimiz olmayı sürdürüyor. Nitekim bu yönde gayret göstermeye devam ediyoruz" diyen Erdoğan, işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını söyledi.

Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

TÜRKİYE KİLİT ÜLKE: AB maalesef İslam düşmanlığı, göçmen konusunda bir adım atamadı. Konuya yakın herkes bu konuda kilit ülkenin Türkiye olduğunu bilmektedir. Türkiye ve AB'nin ilişkileri ileri taşıması her anlamda önem kazanmıştır.

AB'DEN BEKLEĞİMİZ KARŞILIĞI GÖREMEDİK: Diyalog ve diplomasiden yana çaba gösterdik. Üzülerek söylemek isterim ki AB'den beklediğimiz karşılığını göremedik. Bize karşı oyalama taktiği uygulandı. Asıl üzerinde düşünülmesi gereken birliğin çıkarlarının birkaç ülkenin ihtiraslarına teslim edilmesidir.

KRİZLER ÇÖZÜLMEDİKÇE, GÖÇ SORUNU ÇÖZÜLMEZ: Avrupa ve Türkiye'nin çevresinde yaşanan mevcut krizler çözülmedikçe göç baskısının azalmasını beklemek gerçekçi değildir. 

AB YÜKÜ PAYLAŞMALI: 500 bine yakın Suriyeli misafirimizin evlerine güvenli dönüşünü sağladık. Göç konusunda AB'den tek beklentimiz adil yük paylaşımıdır. Bu süreçte geri itme hadiselerine ve göçmenlere yönelik uluslararası hukuka aykırı davranışlara son verilmedir. Ege'deki olaylarla ilgili Avrupa'dan daha vicdanlı sesler yükseltmesini bekliyoruz.

VİZE KONUSUNDA İLERLEME OLMALI: Önümüzdeki dönemde vize serbestisi konusunda ilerleme kaydetmemiz gerekiyor.

AB, KIBRIS KONUSUNDA CENEVRE'DE VERDİĞİ SÖZÜ TUTMALI: Geçen sene komşumuz Yunanistan ile diyalog kanallarını açtık. Aramızdaki meseleleri halledeceğimize samimiyetle inanıyorum. Türkiye'nin Kıbrıs meselesi hakkındaki görüşü nettir, 50 yıldır süren müzakere sürecinin neden çözüme kavuşmadığı nettir. Rumlar Ada'nın kendilerine ait olduğu zihniyetinden kurtulamadı. AB Kıbrıs Türklerinin haklarını görmezden geldi. KKKTC ile çaba harcamaya devam ediyoruz. AB açısından samimi bir muhasebe yapma zamanı gelmiştir, AB 2004'te verdiği sözleri tutarak Cenevre'de sunulan teklifi değerlendirmelidir.

TÜRKİYE TAM ÜYELİK HEDEFİNE BAĞLI: Tam üyelik yolunda attığımız adımların nasıl engellediğini bizzat gördüm, yaşadım. Maruz kaldığımız adaletsizliklere rağmen AB bizim stratejik önceliğimiz olmayı sürdürüyor. Bu tecrübeler ışığında Avrupa kıtasının bir parçası olan Türkiye, AB'nin tam üyesi hedefine bağlıdır. 2021-2023 yıllarını kapsayan çalışmalarımıza hız verdik. Paris İklim Anlaşması'nı onayladık. AB ile iş birliğimizi güçlendirmeye hazırız. Sizlerden gerekli Brüksel'e gerek başkentlerinize yapacağınız münasebetlere Türkiye'nin AB ile yeni bir sayfa hazırlığında olduğunu iletmenizi rica ediyorum.