YAZARLAR

Erdoğan 'müjde'yi Ankara'da vermedi: İnşallah İstanbul'da!

Gençlerin katılımının düşük olduğu mitingde orta yaş ve üzeri vatandaşların ağırlığı vardı. Bu ağırlıkta "Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara mitinginde emeklilere seyyanen zam müjdesi verecek" beklentisi ne kadar etkiliydi bilinmez ama o müjde gelmedi. Emekli bir vatandaş "İnşallah İstanbul mitinginde açıklayacak" derken bir başka emekli vatandaş ise, "Çalışma yapılıyormuş, gelecek haftaya da kalabilir ama inşallah yapılacak" umudunu dile getirdi.

Yerel seçime sayılı günler kala liderler son ataklarını yapmaya başladı. Yaklaşık 1 aydır sahada olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün "Büyük Ankara Mitingi"ni gerçekleştirdi.

Seçime 1 hafta kala yapılan mitingin adresi Başkent Millet Bahçesi’ydi. Miting Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi’nin problemli kentsel mekanları ortaya çıkaran "Betonun Bittiği Yer: Ankara" oylamasında, "En berbat konut projesi" seçilen çok katlı Merkez Ankara Projesi’nin 100 metre önünde gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında "Merkez Ankara Projesi için yeşil alan, park yapıldı" diye eleştirilen Millet Bahçesi’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Murat Kurum’un bakanlığı döneminde dönüştürüldüğünü hatırlattı, "Murat Kurum kardeşimiz bakanken o burayı yaptı. Şimdi Murat Kurum nerede? İstanbul'da. Şimdi İstanbul'u kazanmak, Murat kardeşimize de yakışır" dedi.

Mitingde ilk kürsüye çıkan Cumhur İttifakı adayı Turgut Altınok oldu. Projelerini anlatan Altınok, 2 bin elektrikli otobüs, 80 kilometre metro vaadinde bulundu. Altınok sosyal belediyecilik projeleri kapsamında da, emeklilere 5 bin lira, ihtiyaç sahiplerine 2 bin 500 TL destek ödemesi, 1000 TL doğalgaz desteği, üniversite öğrencilerine ücretsiz ulaşım imkanı tanıyacaklarını, su ücretlerini indireceklerini anlattı. Ankara’nın köylerini Avrupa’nın köyleri gibi yapacaklarını söyleyen Altınok, "Yavaş'tan sonra ok gibi biri lazım. Kaybolan yıllarımızı telafi edebilmek için çok çalışmamız lazım" dedi.

İş makinalarına asılan pankartlarla çerçevelenen alan tam dolmamıştı, ancak Cumhurbaşkanı konuşmasının başında mitinge 200 bin kişinin katıldığını duyurdu, "Maşallah, demek ki bu katılım 31 Mart'ta Ankara’da her şeyi değiştirecek" dedi.

Gençlerin katılımının düşük olduğu mitingde orta yaş ve üzeri vatandaşların ağırlığı vardı. Bu ağırlıkta "Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara mitinginde emeklilere seyyanen zam müjdesi verecek" beklentisi ne kadar etkiliydi bilinmez ama o müjde gelmedi. Emekli bir vatandaş "İnşallah İstanbul mitinginde açıklayacak" derken bir başka emekli vatandaş ise, "Çalışma yapılıyormuş, gelecek haftaya da kalabilir ama inşallah yapılacak" umudunu dile getirdi. "Yapılsa iyi olur ama, kolay değil" diyen bir vatandaş ise, "Cumhurbaşkanımız dik durduğu için hep dış güçlerin hedefinde. Terör tehditleri var. Önce ülkemiz. Biz bir şekilde geçiniriz elbet" yorumu yaptı.

2019 yerel seçimlerini rakibine 4 puan fark atarak kazanan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş açıklanan birçok ankete göre Ankara yarışını açık ara önde götürüyor. Hatta Belediye Meclisi’nde çoğunluğu kazanabileceği iddia ediliyor. Mitinge katılan birçok partili ise bunun "büyük bir algı oyunu" olduğunu söyledi.

Bir partili, "Algı yapıyorlar, biz de anketler görüyoruz, Turgut Altınok önde. İnşallah kazanacağız" iddiasında bulunurken bir başka partili, "Kazanmak için para dağıtıyorlar. İhtiyaç sahiplerine 2 bin lira veriyorlar. Kuaförlere makas takımı, kasaplara bıçak takımı dağıtmışlar. Bunların karşılığında oy vermeleri için yemin ettiriyorlarmış" dedi.

Çocuğu ile birlikte mitinge katılan bir kadın ise "Kazanır mı bilemem ama biz safımızı belli edeceğiz, oyumuzu atacağız" diye konuştu.

Cumhur İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Altınok, son haftalarda mal varlığı ile gündem oldu. Ankara’daki arsa ve konutlarının yanı sıra Antalya’da da yüzlerce evinin bulunduğu iddia edilen Altınok’un mal varlığı AK Partili seçmenin ise çok fazla gündemi değildi.

Altınok gibi Balalı olduğunu söyleyen bir partili, "Başkanımızı tanıyoruz. Oldum olası zengin. Babasından kalma hepsi. Bunda ne var" diye sordu. Bir başka partili ise "Benim de bir evim arabam var, bu insanların daha çok şeyi olması normal değil mi?" diye sordu. "600 dairesi olan adamın belediye başkanlığında işi olmaz. Altınok da yalanladı" diyen bir partili ise "Hangisi yapmıyor ki, hepsi yapıyor. Oy vermem ama benim bildiğim tek dürüst adam İnönü’nün oğluydu (Erdal İnönü)" dedi.

Soğuk havada saatlerce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelmesini bekleyen partililer, Erdoğan’ın konuşması bitmeden alandan ayrılmaya başladı. Geride Erdoğan’ın, "Ankara, daha fazla yavaşlamayı, daha fazla ataleti kaldıramaz. Nedir bu 'Yavaş'lardan çektiğimiz? Ankara'yı içine düştüğü bu sıkışmışlık, çaresizlik, dayatma hâlinden bir an önce kurtarmak gerekiyor" sözleri kaldı.

"Ankara Altıok değil, Altınok diyor" sloganıyla takdim edilen Turgut Altınok’un 31 Mart akşamı alacağı oy merak konusu.