Engelsiz Filmler Festivali'nden bu yıla özel bölüm: İnsanlık Onuru

Engelsiz Filmler Festivali'nde İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabulünün 75'inci yılına özel olarak Herkes İçin İnsan Hakları Forumu düzenlenecek ve 'İnsanlık Onuru' film seçkisi gösterilecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Programında yer verdiği tüm filmleri sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı ile sinemaseverlerle buluşturan Engelsiz Filmler Festivali, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabulünün 75. yılına özel olarak, programına 'İnsanlık Onuru' film seçkisini ve 'Herkes İçin İnsan Hakları Forumu'nu ekledi.  

Festivalin 22 Ekim Pazar günü saat 13.00'te gösterilecek kısa film seçkisinin ardından saat 14.00'te; Selen Doğan (İletişimci ve Engelli Hakları Savunucusu), Gökçer Tahincioğlu (Gazeteci), Bülent Tekin’in (Türkiye Sağırlar Milli Federasyon Başkanı) ve izleyicilerin katılacağı 'Herkes İçin İnsan Hakları Forumu' gerçekleşecek. Forumda, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nden yola çıkılarak, bugün eşitliğe ve eşitsizliğe, adalete ve adaletsizliğe nereden baktığımız tartışılacak.

Seçkide yer alan filmler şu şekilde: 

ÖĞLEDEN SONRA (DIE MIDDAG)

'İnsanlık Onuru' seçkisinin uzun metrajlı tek filmi Nafiss Nia’nın yazıp yönettiği ilk uzun kurmaca sinema filmi "Öğleden Sonra" (Die middag) dünya gündemindeki mültecilik konusu üzerinden bir hikaye anlatıyor. 

KUBRA

"Kubra", Afganistan’dan Fransa’ya göçmek zorunda kalmış performans sanatçısı Kubra Khademi’nin hayatını ve sanatını konu alan Mélanie Trugeon imzalı bir belgesel. Feminist sanatçı, bir göçmen olarak sanatı ve protest tavrıyla, toplumda eşit üretim ve erişim hakkına sahip bir birey olmaya dair bildirge maddelerini akıllara getiriyor.

VAHA (OASIS)

Justine Martin’in yazıp yönettiği kısa film "Vaha" (Oasis), ergenlik çağındaki iki kardeşin gündelik yaşamlarını konu ediyor. Filmde, ikiz kardeşlerden birinin yaşadığı hastalığın, onu kardeşinden farklı kılışına ve yavaş yavaş ortak arkadaş çevrelerinin dışına itişi işleniyor. 

SESSİZLİĞİ GÖR (MIRA EL SILENCIO)

Yönetmen Santiago Zermeño’nun belgeseli "Sessizliği Gör" (Mira el silencio) ise bir grup sağır insanın kurduğu atölye topluluğunun içine giriyor. Topluluk üyelerinin hayal güçleri ve yaratıcılıklarıyla Meksika’da kullanılan standart işaret dilinin sınırlarını zorlamalarının anlatıldığı filmde, kendi tarzlarında şiir betimlemeye çalışan atölye topluluğu iletişimin kural tanımayan kimyasını öne çıkarıyor. 

'İnsanlık Onuru' bölümündeki kısa film seçkisi ve 'Forum: Herkes İçin İnsan Hakları' Goethe Institut Ankara’da, bölümün uzun metrajlı filmi "Öğleden Sonra" (Die middag) ise Paribu Cineverse ANKAmall’da festival izleyicileriyle buluşacak.

Festival ile ilgili tüm bilgilere buradan ulaşılabilir. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)