Emirali Türkmen: Sansürü kaldırarak kültürel emeği güvence altına alacağız

Mülkiyeliler Birliği'nde kültür sanat camiasından isimlerle düzenlenen toplantıda konuşan Emirali Türkmen, sokak sanatçılarının kamusal alanlarda karşılaştığı baskının önüne geçileceğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yeşil Sol Parti Ankara 1. Bölge Milletvekili adayı Emirali Türkmen, Eş Genel Başkan Mithat Sancar ve Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, 2 Mayıs'ta Mülkiyeliler Birliği’nde Ankara’daki kültür sanat camiasının önde gelen isimleriyle bir çay toplantısı düzenlendi. 

Ankara’nın kültür sanat alanında maruz kaldığı gerileme, bütçe kısıtlamaları, siyasi baskılar gibi sanat camiasının karşılaştığı zorlukların ele alındığı toplantıya Şair Ahmet Telli, tiyatro sanatçısı Yılmaz Demiral, akademisyen-tiyatrocu Süreyya Karacabey, oyuncu Mehmet Ali Nuroğlu, felsefeci yazar Erkan Uzun, sinemacı Fatin Kanat’ın yanı sıra 40’tan fazla yazar, çizer, ressam, tiyatrocu, heykeltraş, şair, senarist katıldı.

'SOKAK SANATÇILARININ KARŞILAŞTIĞI BASKININ ÖNÜNE GEÇİLECEK'

Etkinlikte konuşan Emirali Türkmen, parti olarak, kültür ve sanat üreticileriyle ve onların örgütlü temsilcileriyle dayanışma ilişkisi kurarak taleplerini kamu bütçesinden karşılayacaklarını, anadil haklarıyla ilgili tüm uluslararası sözleşmelerin uygulanmasını sağlayarak proje ve programlarla bu çalışmaların destekleneceğini, mülki idare amirlerinin kısıtlayıcı ve yasaklayıcı bir tasarrufta bulunmasının önüne geçileceğini, sokak sanatçılarının kamusal alanlarda karşılaştığı baskının önüne geçileceğini, ‘çocuk müzik evleri’ ve ‘çocuk masal evleri’ inşa edeceklerini, yerel matbaaların açılmasına destek vereceklerini, sansürü kaldırarak kültürel emeği güvence altına alacaklarını, gençlerin kamunun düzenlediği bütün etkinliklere ücretsiz katılımının sağlanacağını, yayınlarda toplumsal cinsiyet eşitliğinin gözetilmesi ve çocukların korunmasını tam güvence altına alacaklarını söyledi. (HABER MERKEZİ)