Emek ve Özgürlük İttifakı: Bu katliam düzeniyle hesaplaşacağız

Amasra’da yaşanan maden patlaması sonrası açıklama yapan Emek ve Özgürlük İttifakı, “Bu katliam düzeniyle hesaplaşacak, emeğin ve özgürlüklerin ülkesini kuracağız” ifadelerine yer verdi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Bartın'da Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü'ne bağlı maden ocağında meydana gelen patlama sonrasında 41 maden işçisi hayatını kaybetti.

Yaşanan facianın ardından açıklama yapan Emek ve Özgürlük İttifakı, “Bu katliam düzeniyle hesaplaşacak, emeğin ve özgürlüklerin ülkesini kuracağız” ifadelerine yer verdi.

 ‘İŞÇİLER GÖZ GÖRE GÖRE ÖLÜME SÜRÜKLENİYOR’

Amasra’da gerçekleşen maden patlaması sonrasında tarihin büyük işçi katliamlarından birine daha tanık olunduğu kaydedilen açıklamada, “AKP-MHP iktidarının yarattığı rant rejimi, maden ocaklarındaki katliamların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. AKP-MHP iktidarı kâr hırsı uğruna madenlerde yeterli önlemleri almamakta ve işçi sağlığını sermaye biriktirme uğruna feda etmektedir” ifadelerine yer verilerek, “Yandaş sermayeye rant dağıtmak için işçiler göz göre göre ölüme sürüklenmektedir. Emrindeki kamu bürokrasisiyle denetimsizliği kasti olarak hayata geçiren AKP-MHP ittifakı işçi katliamlarının başrolündedir. Bu kapsamda, Türkiye’de işçi katliamlarının sorumlusu, AKP-MHP iktidarı ve kurduğu rant düzenidir. Bu rant düzeni siyaset, bürokrasi ve sermayenin bileşenleri olduğu kartel ortaklığının sonucudur. Bu ortaklığın bir ayağını AKP-MHP ittifakı, diğer ayaklarını ise sermaye ve yasal denetim görevini yapmayan bürokrasi oluşturmaktadır” denildi.

 ‘MADENLE İLGİLİ ÇOK SAYIDA İHMAL İDDİASI OLMASINA RAĞMEN ADIM ATILMADI’

Amasra’da patlamanın yaşandığı madenle ilgili çok sayıda tehlike ve ihmal iddiası olmasına rağmen adım atılmadığı savunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Türkiye emekçi sınıfları ve halkları, yaşanan maden faciası ile birlikte tüm dikkatlerini Amasra’ya çevirmiş ve işçiler için kaygılanırken AKP-MHP iktidarı ise gerçekleri arayan kişiler hakkında yasal soruşturma açmakla meşgul olmaktadır. Sermaye düzeni ortaklığına yönelen her bir eleştiri, iktidarın emrindeki kolluk ve yargı organlarının hedefi haline getirilmektedir. İşçi katliamlarının baş sorumlusu olan AKP-MHP iktidarı yargı sopasıyla gerçeklerin üstünü örtmek ve toplumu sessizliğe gömmek istese bile hakikatler açığa çıkmaya ve bizler tarafından dillendirilmeye devam edecektir.

Bizler, maden ocaklarında ortaya çıkan denetimsizlik, dizginlenmeyen kar hırsı ve işçi sağlığı ile iş güvenliği hususlarındaki keyfiyet sonucunda ortaya çıkan Amasra’daki işçi katliamıyla ilgili bir kez daha Türkiye işçi sınıfına ve halklarımıza baş sağlığı diliyor, her zaman işçilerin, emekçilerin yanında olmaya devam edeceğimizin sözünü yineliyoruz.

Bu katliam düzeniyle hesaplaşacak, insanca ve onurlu bir yaşamın garantisi olan emeğin ve özgürlüklerin ülkesini kuracağız.”