Rusya domates ve çilekleri geri gönderdi

Türkiye'den Rusya'ya gönderilen 39.5 ton domates ve 20.3 ton çilek tarım haşeresi saptandığı için kabul edilmedi. Domateslered Güney Amerika güvesi, çileklerdeyse Kaliforniya tripsi adlı haşere saptandığı açıklandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rus tarım ürünleri denetim ajansı Rosselhoznadzor, Türkiye’den gönderilen 60 ton domates ve çileği 'tarım haşeresi' tespit edildiği gerekçesiyle geri çevirdi.

Rosselhoznadzor basın dairesinin açıklamasına göre, ajansın Bryansk ve Smolensk müdürlüklerinde görevli çalışanların geçici muhafaza depolarında tutulan Türk menşeili toplam 39.5 ton domates ve 20.3 ton çileğin tehlikeli tarım haşeresi içerdiği saptandı. Bu ürünlerin Krasnodar’da ve Moskova’da faaliyette olan şirketlere teslim edilmek üzere gönderildiği anlaşıldı.

DOMATES GÜVESİ VE ÇİÇEK TRİPSİ

Sputnik'te yer alan habere göre, Bryansk Bölgelerarası Veteriner Laboratuvarı’nda yapılan uzman incelemesinde domateslerde Güney Amerika domates güvesinin, çileklerdeyse batı çiçek tripsi (Kaliforniya tripsi) adlı haşerenin saptandığı belirtilen açıklamada, sağlıksız tüm ürünlerin ihracatçıya geri çevrildiği vurgulandı.

Birçok Asya, Afrika, Avrupa ve Amerika ülkesinde yaygın olarak rastlanan Güney Amerika domates güvesinin tırtılları domatesin yanı sıra biber, patlıcan, patates, fasulye ve tütün ürünlerine zarar veriyor. Dekoratif çiçek kültürlerinde ve sera ortamında yetiştirilen sebzelerde rastlanabilecek en zararlı haşereler sınıfında yer alan batı çiçek tripsi ise 224 bitki türüne zarar verebiliyor. (HABER MERKEZİ)

Etiketler Rusya domates çilek