CHP'li Böke'den Bakan Şimşek'e: Potansiyel şok sizsiniz!

CHP Milletvekili ekonomist Selin Sayek Böke, Başbakan Yardımcısı Şimşek'in son dönemde ekonomiye ilişkin yaptığı açıklamaları eleştirdi. Böke söylediklerini tek tek aktararak cevap verdiği Şimşek'e "Potansiyel şok sizsiniz. Şoklara açık düzeni siz kurdunuz" diye seslendi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in son dönemdeki açıklamalarına ilişkin paylaşımlarda bulundu.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımlara "Mehmet Şimşek günlerdir bazı değerlendirmeler yapıyor. Her biri düzeltmeye muhtaç" diye başlayan Böke, şöyle devam etti: "Mehmet Şimşek, 'TL'deki değer kaybı ekonomiyi rekabetçi kıldı' diyor. Yanlış! TL değer kaybedince enflasyon artıyor. 80 milyonun alım gücü zayıflıyor. İlaç pahalanıyor, benzin zamlanıyor, köprü ücretleri artıyor. Üstelik dış ticaret açığı da çözülmüyor!"

'EKONOMİ REKABETÇİ DEĞİL, KIRILGAN'

Daha sonra Şimşek'in "TL'deki değer kaybı ekonomiyi rekabetçi kıldı" sözünü aktaran Böke, bunun da yanlış olduğunu savunarak, "Üretiminiz ithal girdiye bağlıysa paranızın her değer kaybı maliyet arttırır. Borçlarınız dövizleyse yükünüz artar. Şirketler borçlu, üretim ithalata bağımlı... Ekonomi rekabetçi değil kırılgan" dedi.

Başbakan Yardımcısı Şimşek: Türk Lirası ile borçlanmak daha avantajlıBaşbakan Yardımcısı Şimşek: Türk Lirası ile borçlanmak daha avantajlı

Bakan Şimşek'in "Kurda kısa vadede iniş çıkışlar, dışarıdaki gelişmelerle ilgili tedirginliği yansıtıyor" dediğini anımsatan CHP İzmir Milletvekili Böke, Bunun da "Yanlış" olduğunu belirterek, şunları söyledi: "TL, kendine benzeyen para birimleri arasında son 1 haftada en çok değer kaybeden oldu, olumsuz ayrıştı! Esas mesele küresel değil, Saray rejiminin ekonomisi."

Böke, bu açıklamalarının altına şu tabloyu ekledi:

Selin Sayek Böke, Şimşek'in "Bütün gelişmeler kalıcı, uzun vadeli kaynak akışını olumsuz etkiledi, bu kura yansıyor" sözlerini aktardıktan sonra ise şöyle  "Hangi gelişmeler... Kura yansıyan: OHAL’le ceketinde düğme arayan yargı, havuzda boğulan medya, siyasi ideolojiye teslim eğitim, ittifak yasalarında katledilen demokrasi" dedi.

'HENÜZ DEĞİL BELKİ AMA EVET GERİDE KALACAK'

Böke, Şimşek'in "Türkiye'nin kırılganlıkları var, potansiyel şoklara karşı nasıl hazır olabiliriz bakıyoruz" sözlerine ise "Potansiyel şok sizsiniz. Şoklara açık düzeni siz kurdunuz. Şirketleri döviz kazancı olmadan borçlandıran, emeği borca mahkum eden, enflasyonu arttıran, Saray düzeni" diyerek tepki gösterdi.

Ekonomi Bakanı Şimşek'in "Türkiye için en kötü geride kaldı" ifadesine ise Böke,"Henüz değil belki ama evet geride kalacak. Eşit, özgür, adil bir ekonomi için, aydınlık bir gelecek için hep birlikte yeni bir siyaseti, üretkenlik ve nitelikli işgücüyle rekabetçi ekonomiyi kuracağız!" diyerek yanıt verdi. (HABER MERKEZİ)

Bakan Şimşek: Borçlar yönetilemiyor, tedbir alacağızBakan Şimşek: Borçlar yönetilemiyor, tedbir alacağız