Rakıda yeni 'anason' ve 'etiket' şartı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, rakılar üretiminde sadece Türkiye'de yetiştirilen anason tohumlarının kullanılması şartını getirdi. Rakıların etiketleri de değişecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 'Türk Gıda Kodeksi Distile Alkollü İçkiler Tebliği' Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğde alkollü içkilere ilişkin yeni düzenlemeler yer alıyor.

Arupa Birliği (AB) uyum çalışmaları kapsamında revize edildiği belirtilen tebliğde, ürün kategorisi 37'den 49'a yükseltildi. AB mevzuatında olmayan 'geleneksel meyve likörü' ve 'geleneksel gül likörü' kategorileri tebliğden çıkarıldı.

MEYVE ADIYLA BİRLİKTE

Düzenlemeye göre, üretiminde belirlenen oranlarda Türkiye'de üretilmiş meyve kullanılan, ürünün karakteristik tadı ve rengi tamamen kullanılan meyveden gelen ve yalnızca beyaz şeker kullanılarak üretilen meyve likörlerinde 'geleneksel likör' ifadesi meyve adıyla birlikte kullanılabilecek.

Tebliğle ürün özellikleri, alkol ilavesi, aromalandırma ve renklendirme hususları da dikkate alınarak detaylandırıldı.

Tebliğde rakının tanımında de değişiklikler yapıldı. Rakıda bundan sonra sadece Türkiye'de yetişen anason tohumu kullanılabilecek. Ayrıca, rakı etiketinde şeker ve kalori ile ilgili hiçbir ifade bulunmayacak.

VOTKADAKİ METANOL DEĞERİ DEĞİŞTİ

Tarımsal etil alkoldeki metanol miktarı hektolitrede 50 gramdan 30 grama düşürüldü. Votkaya ise en fazla 10 gram metanol değeri getirildi.

Distile alkollü içkilere ait coğrafi işaretlerin yer aldığı liste AB mevzuatıyla birebir olacak şekilde genişletildi. Tarımsal etil alkol ham maddelerinin yer aldığı liste ise AB mevzuatında bulunmaması nedeniyle kaldırıldı.

Tebliğin yayım tarihinden önce faaliyet gösteren gıda işletmecilerine 31 Aralık 2017 tarihine kadar düzenlemedeki hükümlere uyma zorunluluğu getirildi. (HABER MERKEZİ)