'Sicili bozulmuş esnafa sicil affı getiriyoruz'

Esnaf temsilcileri ile bir araya gelen Başbakan Binali Yıldırım, esnafa sicil affı getirileceğini açıkladı. Yıldırım, gerekli şartları sağlayan esnaflara 50 bin lira kredi verileceğini belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen öğle yemeğinde, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) heyetiyle bir araya geldi.

Başbakan Yıldırım, bu hafta TBMM'ye sunulacak teklifle esnafa sicil affı getirileceğini açıkladı. Yıldırım, "O veya bu nedenle sicili bozulmuş esnafa sicil affı getiriyoruz. Verdiğimiz kredilere ulaşamayan esnafımız için büyük kolaylık. Bu hafta Meclis’te görüşülecek ve en kısa sürede de yürürlüğe girecek" dedi.

'FONLA ESNAFI GÜVENCE ALTINA ALIYORUZ'

"Ahilik ve Esnaf Fonu" hakkında bilgi veren Yıldırım, fonla esnafın güvence altına alınacağını belirtti.

Yıldırım, "Olur ya işler her zaman iyi gitmez. İyi günler de var, zor günler de var. Gün geldi dara düştünüz, ne yapacağım diye düşünüyorsunuz. İşte orada sizin yardımınıza koşacak bir mekanizma var. Bu fonla esnafı güvence altına alıyoruz. Bu fon devletle milletin birlikte taşın altına elini koymasıyla oluşuyor. Siz iki koyun, bir de bizden" şeklinde konuştu.

ESNAFA 50 BİN LİRA KREDİ

Gerekli şartları sağlayan tüm esnaflara 50 bin lira kredi verileceğini aktaran Yıldırım, "Zorda olan esnafa aylık 711 - bin 422 TL arası ödeme yapılacak" ifadelerini kullandı.

Bilim, Sanayi Teknoloji Bakanlığı tarafından esnafa 1 yıl ödemesiz 3 yıllık destek verildiğini aktaran Yıldırım, şunları söyledi:

"Esnafa 1 yıl ödemesiz 3 yıllık Bilim, Sanayi Teknoloji Bakanlığımız bir destek veriyor. 2016 için 15 bin esnafımız bu imkandan yararlanacak. Müracaat 250 bine dayanmış. Bunun kullandırma şartları var. Şartlara sahip olana bu desteği vereceğiz. 15 binin üzerine bu kaynak çıkacak. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için gereken neyse yapılacak.

Genç girişimcilere, kadınlara desteklerimiz var. 0 faizli kredi uygulama kapsamında program dahilinde 1,5 milyar dağıtmışız. Emekli olduktan sonra esnaflık yapandan kesilen primi azalttık. Terör olayları nedeniyle işyeri veya işletmeleri zarar görenlerin banka borçlarını 1 yıl süreyle faizsiz olarak erteledik. Bu yılı kapsayacak şekilde de gerekli tedbirlere almaya devam ediyoruz." (HABER MERKEZİ)