Piyasalarda Moody's sarsıntısı

Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu düşürmesinin ardından, dolar haftanın ilk gününe yükselişle başladı. Borsada ise sert düşüşler yaşanıyor.

DUVAR – Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu geçen cuma gecesi ‘yatırım yapılabilir seviye’nin altına düşürmesinin ardından, bu sabah açılan piyasalarda ciddi dalgalanmalar yaşanıyor.

Moody’s açıklaması öncesi cuma günü saat 1800’de 2.9550 civarında işlem gören dolar/TL haftasonu likit piyasada 3.0040 seviyesini gördü. Dolar bu sabah 08.30 itibariyle 2.9921/2.9930 seviyesinden işlem gördü. Euro/TL ise 3.3586/3.3601 seviyesinde bulunuyor.

BORSADA SERT DÜŞÜŞ

Borsa İstanbul güne yüzde 3,9 düşüşle başladı. Bankacılık endeksinde düşüş ise yüzde 5 ile başladı,.
Bankacılar satış baskısının bugün üç ihalenin de gerçekleşeceği bono piyasalarına da yansımasının beklendiğini belirtiyor.

Hürriyet’in aktardığına göre Kapital Fx Araştırma Uzmanı Enver Erkan, şu değerlendirmeyi yaptı:
“İki yatırım yapılabilir notumuzdan birini kaybettiğimiz için olumsuz etkileneceğiz. Büyük emeklilik fonlarının yatırım şartları gereği en az iki reyting kuruluşunda yatırım yapılabilir notu olması gerekiyor. Yani bu fonlar Türk tahvillerinden çıkacaklar. Yeniden Türk tahvili almaları ise notun yeniden artmasıyla mümkün olabilecek. Dış finansman bu durumdan olumsuz etkilenecek. Türk bankalarının dış borçlanma yapmasının maliyeti de artacak.”

‘EN AZ İKİ YATIRIM YAPILABİLİR NOTU GEREKLİ’

Riskten kaçınan bazı büyük uluslararası fonlar sadece en az iki yatırım yapılabilir nota sahip ülkelerin varlıklarına para yatırabiliyorlar. Moody’s not indiriminin ardından üç büyük kredi derecelendirme kuruluşu arasında Türkiye’ye yatırım yapılabilir düzeyde not veren tek kuruluş olarak Fitch kaldı.

Bu etkinin özellikle bono piyasalarında yabancı çıkışlarına neden olması beklenirken JP Morgan daha önce yayımladığı bir notta, Türkiye’nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürülmesi halinde yatırımcıların Türk devlet ve şirket tahvillerinde yaklaşık 10 milyar dolar tutarında satış yapmak durumunda kalabileceklerini belirtmişti.

GÖZLER HAZİNE İHALELERİNDE

Hazine bugün 11 Temmuz 2018 itfalı altı ayda bir yüzde 4.35 kupon ödemeli sabit kuponlu gösterge tahvili, 14 Ocak 2026 itfalı 6 ayda bir yüzde 1.35 reel kupon ödemeli TÜFE’ye endeksli tahvili ve 11 Şubat 2026 itfalı 6 ayda bir yüzde 5.30 kupon ödemeli gösterge tahvili yeniden ihraç edecek.

MOODY’S NEDEN NOT KIRDI?

Moody’s, yüksek dış finansman gereksiniminden kaynaklanan risklerin artması ve ekonomik büyüme ile politika yapıcı ve uygulayıcı kurumların zayıflamasını gerekçe göstererek kredi notunu bir kademe düşürdü.

Moody’s Türkiye ekonomisini ülke dışından sermaye bulunan ve tüketime dayalı büyüme modelinden, daha dengeli bir modele kavuşturacak reformların süreklilik arz ederek uygulanabilme olasılığını düşük gördüğünü belirterek, not kırdı. Kuruluştan şu açıklama yapıldı:
“Güç kaybeden kurumların dikkati kısa vadede büyümeyi artırma gereksinimi, artan güvenlik risklerine karşılık verilmesi, darbe girişimi sonrası gücün konsolide edilmesi ve aynı anda anayasa değişikliği gibi konular arasında bölünecek. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda dış risklerin azalması ihtimali düşük, hatta yükselmesi olası.”

ÜÇ KURULUŞUN TÜRKİYE NOTU

Diğer kredi derecelendirme kuruluşlarından Fitch Türkiye’yi negatif görünüm ile yatırım yapılabilir en düşük seviye olan BBB- ile, S&P ise negatif görünüm ile yatırım yapılabilirin iki kademe altı BB düzeyinde derecelendiriyor.

TAHVİL’DE SON DURUM

Tahvil bono piyasasında 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvilde bileşik faiz Cuma günü spot kapanışta ortalama yüzde 9.54, valörde son işlem yüzde 9.51 seviyesindeydi.

İki yıllık gösterge olan 11 Temmuz 2018 itfalı tahvilde ise Cuma günü valörde son işlem yüzde 8.39 bileşik seviyesinden gerçekleşti.