Yunanistan, Fransa'dan 18 Rafale savaş uçağı alacak

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 10 milyar euroluk bir silahlanma programını başlattıklarını açıkladı. Miçotakis, bu kapsamda Fransa'dan derhal 18 adet Rafale savaş uçağı alacaklarını söyledi. 10 yıllık program dahilinde Atina birçok başka silah daha alacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Selanik Uluslararası Fuarı'nın açılışı törenindeki konuşmasında Yunanistan Silahlı Kuvvetleri'nin caydırıcılık gücünün artırılacağını söyledi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la önceki gün silah sistemleri konusunda görüş birliği sağlayan Miçotakis, bu çerçevede Fransız yapımı 18 adet Rafale savaş uçağının derhal alınacağını açıkladı.

10 MİLYAR EUROLUK, 10 YILLIK SİLAHLANMA PROGRAMI

BBC Türkçe'nin Atina muhabiri Stelyo Berberakis'in haberine göre, Yunanistan'ın 10 milyar euro düzeyinde olacağı belirtilen 10 yıllık silahlanma programında, ayrıca dört yeni fırkateyn ile deniz kuvvetlerine dört adet helikopterin satın alınması, dört eski fırkateynin yenilenmesi, roket ve torpil alımlarını öngören projeler de yer alıyor.

ORDUYA 15 BİN YENİ PERSONEL ALINACAK

Miçotakis, Yunan Silahlı Kuvvetleri'ne beş yıl içinde 15 bin kişilik personel alınacağını, ordunun siber saldırıların önlenmesi için yeni programlar geliştireceğini ve elektronik sisteminin yenileceğini belirtti. Yunanistan Başbakanı, 10 yıldan bu yana silah satın almayan Yunanistan'ın bu silahlanma projesinin "halkın kendisini güvende hissetmesi için zorunlu olduğunu" söyledi.

TÜRKİYE'YE ELEŞTİRİ

Miçotakis Türkiye'nin Avrupa'nın doğu sınırlarını tehdit ettiğini öne sürerek "Türkiye bölgedeki barışı torpilliyor, Yunanistan ise bir barış ülkesidir" dedi. Deniz yetki alanlarının belirlenmesi için Türkiye ile diyaloga kararlılıkla hazır olduğunu belirten Miçotakis, tarafların bu konuda anlaşamaması olasılığında konunun Uluslararası Adalet Divanı'na götürülmesi önerisini yineledi.

Miçotakis, konuşmasında ayrıca pandemi dolayısıyla geliri azalan çalışan sınıfın ve işverenlerin mali durumuna katkı sağlamak amacıyla bir dizi vergi indirimleri yapılmasına karar verildiğini de açıkladı. Miçotakis silah alım programıyla ilgili detaylı bilgiyi pazar günü yapacağı basın toplantısında verecek. (BBC Türkçe)