UNICEF'ten Moria için çağrı: Avrupa derhal bu trajediyi sonlandırmalı

UNICEF Almanya Direktörü Christian Schneider, Midilli adasında yer ala Moria kampında çıkan yangınla beraber 4 bin çocuğun sokakta kaldığını belirtti. "Avrupa derhal yardım etmeli ve bu trajediyi sonlandırmalı" diyen Schneider, Almanya'nın refakatsiz çocuk sığınmacıları alma planlarına sıcak baktığını aktardı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yunanistan'ın Midilli adasındaki Moria mülteci kampında çıkan yangının ardından evsiz kalan binlerce sığınmacı hala çaresizce yardım bekliyor. Adadaki durumun vahametine dikkat çeken Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), yaklaşık 4 bin çocuğun ve ailesinin korunaksız biçimde sokakta kaldığını kaydetti. UNICEF Almanya Direktörü Christian Schneider, ‘’Avrupa derhal yardım etmeli ve bu trajediyi sonlandırmalı’’ diye konuştu.

Schneider, Almanya’nın diğer AB ülkeleriyle birlikte refakatsiz çocuk sığınmacıları alma planlarını ise memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Moria yakınlarında korunmaya muhtaç yaklaşık 200 anne ve çocuğa UNICEF tarafından desteklenen aile ve çocuk merkezinde yardım sağlandığı, bir diğer 100 çocuk ve annenin ise kısa vadede yakınlardaki yerleşkelerde desteklendiği kaydedildi.

Örgütün verilerine göre çıkan yangında kül olan Moria kampının 10 bin 800 eski sakini hala barınacak güvenli bir yerden yoksun. Çok sayıda aile yangından sonra art arda üç geceyi sokaklarda, park yerlerinde, yol kenarlarında geçirmek zorunda kaldı. Öte yandan Yunan güvenlik güçlerinin evsiz kalan binlerce sığınmacıya yeni bir barınak kurmaya yardım etmek için cuma günü Midilli’ye geldikleri belirtildi.

400 ÇOCUĞU AVRUPA ÜLKELERİ ALIYOR

Almanya 10 Avrupa ülkesinin, Yunanistan'ın Midilli adasında hafta başında çıkan yangınla yok olan Moria mülteci kampından, yanında anne ve babası olmayan 400 çocuğu almayı kabul ettiklerini açıkladı. Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer çocukların çoğunun Almanya ve Fransa'ya götürüleceğini söyledi, "Moria'da olanlar bize Avrupa'da neyi değiştirmemiz gerektiğini acı bir şekilde hatırlatıyor" diye konuştu.

'AVRUPA'NIN MÜLTECİ POLİTİKASININ SONUCU'

Avrupa ülkelerine gönderilecek anne ve babasız 400 mülteci çocuğun Midilli'den hava yoluyla Yunanistan ana karasına taşınması tamamlandı. Fakat bir grup yardım kuruluşu Almanya hükümetine yaptıkları yazılı çağrıda, çocukların alınmasının yeterli olmadığını, mülteciler için, çok daha fazlasının yapılması gerektiğini kaydettiler.

Yardım kuruluşlarının açık mektubunda "Kamptaki utanç verici koşullar ve yangın felaketi Avrupa'nın başarısız mülteci politikasının doğrudan sonucudur ve şimdi AB bu felaketten etkilenen insanlara yardım etmek zorundadır" denildi. (DW Türkçe/BBC Türkçe))