Norveçli faşist vekil Trump'ı Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterdi

Norveç'te göçmen karşıtı Gelişim Partisi'nin milletvekillerinden Christian Tybring-Gjedde, ABD Başkanı Donald Trump'ı 2021 Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterdi. Irkçı açıklamalarıyla tanınan Tybring-Gjedde, ödül komitesinin Trump'ı 'davranışlarına göre değil gerçeklere göre değerlendirmesi gerektiğini' öne sürdü.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Norveç'te göçmen karşıtı Gelişim Partisi'nden milletvekili Christian Tybring-Gjedde, ABD Başkanı Donald Trump'ı Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterdi. Irkçı ve İslam karşıtı görüşlerinin yanı sıra Filistinlilerin tepkisini çeken açıklamalarıyla tanınan Tybring-Gjedde, Trump'ın İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki normalleşme sürecinde 'önemli bir rol oynadığını' söyledi.

'DAVRANIŞLARINA DEĞİL, GERÇEKLERE GÖRE DEĞERLENDİRİLMELİ'

ABD Başkanı'ndan övgü dolu sözlerle bahsetse de 'bir Trump destekçisi olmadığı' konusunda ısrarcı olan Tybring-Gjedde, ödül komitesinin Trump'ı 'davranışlarına göre değil gerçeklere göre değerlendirmesi gerektiğini' söyledi.

Tybring-Gjedde, Trump'ı aday gösteren mektubunda şu ifadelere yer verdi: "Beklenildiği gibi tüm Ortadoğu ülkeleri de BAE'nin izinden giderse İsrail'le varılan anlaşma Ortadoğu'da oyun değiştirici niteliğe sahip olabilir."

Norveçli vekil, aynı ödülü 2009'da alan eski ABD başkanı Barack Obama'nın ise 'ödülü kazanmak adına hiçbir şey yapmadığını' savundu. Tybring-Gjedde'nin, Trump'ı daha önce de Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterdiği belirtildi.

İSLAM KARŞITI TAVRI TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Tybring-Gjedde, Norveç'in göçmen politikalarına karşıtlığıyla tanınan bir isim. Geçmişte iltica isteyenlere sadece geçici oturma izni verilmesi gerektiğini savunmuş, tatile çıkabilen sığınmacıların oturma izinlerinin geri alınmasını talep etmişti. Tybring-Gjedde, İslam karşıtı açıklamalarıyla da tanınıyor. Hijabı Ku Klux Klan ve Nazi giysilerine benzeterek 'İslami bir üniforma' olarak niteleyen Norveçli vekil, "Gözlerimizin önünde gerçekleşen İslamileşmeye karşı sert bir duruş sergilemeliyiz" demişti. 2006 yılında da, Müslümanların tepkisini çeken İslam karşıtı Ayaan Hırsi Ali'yi Nobel Barış Ödülü'ne aday göstermişti. (DIŞ HABERLER)