ABD Dışişleri'nin etiketi alay konusu oldu

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun, İngilizce kısaltılışı "ICC" olan Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni eleştirdiği videonun, Bakanlığın Twitter hesabından Uluslararası Kriket Konseyi (ICC) etiketlenerek paylaşılması, sosyal medya kullanıcıları arasında alay konusu oldu. Uluslararası Kriket Konseyi'nden üst düzey bir yetkili paylaşımın altına, "Hukuk departmanımızı konudan haberdar edeceğim" diye yazdı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Dışişleri Bakanlığı, dün yaptığı bir paylaşımda Bakan Mike Pompeo'nun Uluslararası Ceza Mahkemesi hakkındaki "Bu, hilekâr bir mahkeme, avukatları tamamen yolsuzluğa bulaşmış ve siyasi. Onlar, ABD'nin Afganistan'ın özgürlüğü için verdiği savaşa katılan Amerikalıları yargılamakla tehdit ediyor, bu kabul edilemez" sözlerine yer verdi.

Ancak paylaşımda "@ICC" kullanıcı adıyla etiketlenen hesabın, Uluslararası Ceza Mahkemesi değil değil aynı İngilizce kısaltmaya sahip Uluslararası Kriket Konseyi'ne ait olduğu ortaya çıkınca olay sosyal medya kullanıcıları arasında alay konusu oldu.

'KRİKET DEMEK YOLSUZLUK DEMEK'

"Paula Weston" isimli bir kullanıcı, yaptığı yorumda, "Şu ana kadar, Uluslararası Kriket Konseyi'nde yapılan yolsuzluklar hakkında karanlıktaydım. Kriketin uluslararası düzenleyici kurumu adaletin karşısına çıkmalı. Pompeo çok cesur bir adam" ifadelerini kullandı.

"Biddy" isimli başka bir kullanıcı ise, "Tabii ki de kriket yolsuzluk demek. Kriketin hiçbir anlamı yok ve oynaması 2 gün alıyor" dedi.

Bakanlığın paylaşımına en üst düzey yanıt ise Uluslararası Kriket Konseyi Yolsuzlukla Mücadele Birimi Soruşturma Koordinatörü Steve Richardson'dan geldi. Richardson mesajında, "Hukuk departmanımızı konudan haberdar edeceğim" ifadesini kullandı.

POMPEO YAPTIRIM UYGULAYACAKLARINI AÇIKLAMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump, haziran ayında bir kararname imzalayarak, Uluslararası Ceza Mahkemesi yetkililerinin ABD'deki mal varlıklarına el konulması ve ülkeye giriş yasağının da dahil olduğu bazı yaptırımlar uygulanması talimatı vermişti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise 2 Eylül'de Amerikan askerlerinin Afganistan'da savaş suçu işlediği iddialarını soruşturdukları gerekçesiyle mahkeme başsavcısı ve diğer üst düzey yetkililere yaptırım uygulayacaklarını açıklamıştı.

İnsanlığa karşı savaş suçu ve soykırım işleyenlerin yargılandığı Uluslararası Ceza Mahkemesi, 2002'de BM anlaşması olan Roma Statüsü ile kuruldu. 123 ülke Roma Statüsü'ne imza atıp mahkemeye taraf olurken ABD, Çin, Rusya ve Hindistan gibi ülkeler ise taraf olmadı. (AA)