Biden'dan 5 milyon kişiye istihdam vaadi

Kasım ayında düzenlenecek seçimlere hazırlanan ABD'de Başkan Donald Trump'ın rakibi Demokrat aday Joe Biden, 5 milyon yeni istihdam oluşturacağını ifade etti. Biden, ABD merkezli araştırmalara  700 milyar dolar ayrılacağını dile getirdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'de düzenlenecek seçimlerde Demokratların başkan adayı Joe Biden, Pennsylvania'nın Scranton kentinde destekçileriyle buluştu. ABD merkezli araştırmalara  700 milyar dolar ayıracaklarını söyleyen Biden, 5 milyon kişiye isihdam oluşturulacağını söyledi.

Eski ABD Başkan Yardımcısı Biden, Başkan Trump'ın, Covid-19 salgını ve iklim krizini gözardı ettiğini ve sistematik bir ırkçılıkla ülkede halkı bölücülüğe yönlendirdiğini ifade etti.

'BAŞARISIZLIKLARININ SONUCU KORKUNÇ OLACAK'

Trump hakkında, "Onun başarısızlıkları korkunç bir insan maliyetine ve derin bir ekonomik bedele dönüşecek" diyen Joe Biden, çalışan ailelerin defalarca 'yönetimin yetersizliğinden dolayı bedel ödediklerini' söyledi.

5 MİLYON KİŞİYE İSTİHDAM VAADİ

Demokrat başkan adayı Biden, konuşmasında, ABD imalat ve teknoloji sektörlerini canlandırma amaçlı bazı taahhütlerde de bulundu. Biden, Amerikan üretimi olan mal ve hizmetlerin hükümet tarafından satın alınması için 4 yılda 400 milyar dolarlık bir fon oluşturacaklarını, ABD merkezli teknolojik araştırma ve geliştirme çabaları için ise 700 milyar dolar ayıracaklarını ifade etti. Biden, bu hamlelerin 5 milyon yeni istihdam oluşturacağına vurgu yaparken, söz konusu bütçeler için hangi kaynakları kullanacağı konusunda ise açıklama yapmadı.

Joe Biden ayrıca, yürürlükte olan ancak devlet kurumlarının her zaman hassas davranmadığı 'Amerikan ürünü tercih et' (Buy American) yasasının takibini sıkılaştıracağını belirtti. (AA)