Johnson and Johnson, iki ülkede bebek pudrası satışını durdurdu

Johnson and Johnson şirketi, ABD ve Kanada'da bebek pudrası satışlarını durdurma kararı aldı. Şirketten yapılan açıklamada, pudrayla ilgili yanlış bilgiler nedeniyle satışların düştüğü belirtildi ve "Talk ile yapılan Johnson's Baby Powder adlı ürünümüzün güvenli olduğundan kesinlikle eminiz" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sağlık ve kişisel bakım ürünleri devi Johnson and Johnson ABD ve Kanada'da bebek pudrası satışını durduracağını açıkladı.

BBC Türkçe'nin haberine göre yıllardır binlerce tüketicinin, talk pudrasının kansere yol açtığı iddiasıyla açtığı davalarla boğuşan şirket, milyarlarca dolar tazminat ödemeye mahkum edilmişti. Şirket başından beri talk pudrasının tamamen güvenli olduğunu savunuyor.

Johnson and Johnson, şirketin ABD'deki sağlık ürünleri satışının yüzde 0,5'ini oluşturan bebek pudrasının satışını önümüzdeki aylarda aşamalı olarak durduracağını ama perakende satıcıların ellerindeki ürünleri satmayı sürdüreceğini belirtti.

Şirkete tüketiciler tarafından talk pudrasına kanserojen olduğu bilinen asbest maddesinin karıştığı iddiasıyla açtığı 16 bin civarında dava var.

'ÜRÜNÜMÜZÜN GÜVENLİ OLDUĞUNDAN EMİNİZ'

Firma bebek pudrasına Kuzey Amerika piyasasındaki talebin "büyük ölçüde tüketici alışkanlıklarının değişmesi ve ürünün güvenliği konusundaki yanlış bilgiler" nedeniyle bir süredir azalmakta olduğunu söylüyor.

Sürekli olarak tüketicileri dava açmaya teşvik eden avukatların direnciyle karşı karşıya olduğunu söyleyen firma, açıklamasında "Talk ile yapılan Johnson's Baby Powder adlı ürünümüzün güvenli olduğundan kesinlikle eminiz. Dünyanın dört bir yanında tıp uzmanları tarafından onlarca yıldır yürütülen bağımsız bilimsel çalışmalar da ürünümüzün güvenli olduğunu destekliyor" ifadelerine yer verdi.

Şirket, buna karşın ABD ve Kanada'da bebek pudrası satışını durdurma kararının, korona virüsü salgını dolayısıyla ürünlerini gözden geçirme sürecinin bir parçası olarak alındığını duyurdu.

Johnson and Johnson, ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından yapılan analizlerde içinde küçük miktarda asbest bulunan bebek pudrasında geçen ekim ayında yapılan testlerde asbeste rastlanmadığını da ekledi.

TAZMİNAT KARARI ÜST MAHKEMEYE TAŞINDI

Şirket 2018 yılında, bebek pudrasının kendilerinde yumurtalık kanserine yol açtığını iddia eden 22 kadının açtığı davada aldığı 4 milyar 700 milyon dolarlık tazminat kararına bir üst mahkemede itiraz ediyor.