Greta Thunberg: Korona kapmış olabilirim

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, korona virüsü kapmış olabileceğini açıkladı. Thunberg Instagram hesabından yaptığı açıklamada, babasıyla birlikte kendilerini izole ettiklerini ve durumunun iyi olduğunu açıklayıp, hastalığı hafif geçiren ama çevreye bulaştıran gençlere evde kalma çağrısı yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Küresel iklim kriziyle mücadelenin simgesi olan 17 yaşındaki İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, korona virüsüne yakalanmış olabileceğini açıkladı. Thunberg, oyuncu olan babası Svante Thunberg ile kısa süre önce trenle yaptıkları Avrupa gezisinden sonra bazı hafif belirtileri gösterdiğini, muhtemelen virüsü kaptığını belirtti.

Greta Instagram hesabından yaptığı paylaşımda, İsveç'te durumu acil olmayan kişilerin test yaptıramadığını, bu nedenle kesin sonucu bilmediğini belirtse de, "Semptomlar ve koşullar bir arada düşünüldüğünde, Covid-19 kapmış olmam son derece muhtemel" ifadelerini kullandı.

'İKİ HAFTADIR EVDEN ÇIKMIYORUM'

Son iki haftadır kendisini evde izole ettiğini belirten Greta, babasının ateş dahil ağır semptomlar gösterdiğini, kendisinin ise iyileştiğini belirtti. Greta, bir genç olarak hastalığı çok hafif atlattığını söyleyip akranlarına evde kalma çağrısı yaptı.

'ÇOK BÜYÜK BİR SORUMLULUĞUMUZ VAR'

"Ben neredeyse hasta hissetmedim. Geçirdiğim son soğuk algınlığı bundan daha ağırdı!" diyen Greta şöyle devam etti: "Eş zamanlı olarak bir başkasında virüs olmasaydı, hiçbir şeyden şüphelenmeyebilirdim bile. Sadece sıradışı bir yorgunluk ve biraz öksürük derdim. Ve durumu bu kadar tehlikeli hale getiren şey bu... Biz risk grubunda olmayanlar çok büyük bir sorumluluğu var. Bizim davranışlarımız, birçok başka kişi için ölümle yaşam arasındaki fark olabilir." (DIŞ HABERLER)