Ömer el Beşir'e yolsuzluktan 2 yıl ceza

Sudan'da darbeyle devrilen Ömer el Beşir, yolsuzluk yapmaktan 2 yıl ceza aldı. Cezasını bir rehabilitasyon merkezinde çekecek. Sudanlı hakim. "Yasalarımıza göre 70 yaşını aşmış olanlara hapis cezası verilmiyor" dedi.

DUVAR – Sudan’da aylar süren protestolar sonrası 11 Nisan’da ordu yönetime el koymuş, 30 yıldır Devlet Başkanlığı koltuğunda oturan el Beşir görevden alınarak tutuklanmıştı. Hakkında çok sayıda dava açılması beklenen el Beşir ilk olarak yasadışı zenginlik, yolsuzluk ve yabancı para bulundurma suçlamalarıyla karşı karşıya kalmıştı. Görevden alındıktan sonra El Beşir’in konutunda  7 milyon euro, 351 bin dolar ve 5 milyon Sudan lirası bulunduğu açıklanmıştı.

Ev hapsinde tutulan 75 yaşındaki Ömer el Beşir’in yolsuzluk suçlamasıyla yargılandığı davada 2 yıl hapis cezasına çarptırıldığı açıklandı. Karara göre el Beşir bu suçun cezasını bir rehabilitason merkezinde yatarak çekecek. Sudanlı hâkim, söz konusu karara gerekçe olarak “Yasalara göre, 70 yaşın üzerindekilere hapis cezası verilemiyor” dedi. Beşir, 19 Ağustos’ta verdiği ilk ifadesinde, eski Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz’den 65 milyon dolar, Veliaht Prens Selman’dan 25 milyon dolar ve Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Halife bin Zayid Al Nahyan’dan da bir milyon dolar aldığını itiraf etmişti.

Hakkında bir çok dava açılması beklenen Beşir’le ilgili 2003 yılında Darfur’da çıkan silahlı çatışmalar sırasında işlediği savaş ve insanlık suçları dolayısıyla iki tutuklama emri bulunuyor. Uluslararası istatistiklere göre, bu çatışmalar dolayısıyla 300 yüz binden fazla sivil hayatını kaybetti ve milyonlarca insan yerinden edildi. Beşir’i bekleyen diğer davalar arasında, barışçıl protestocuların öldürülmesi ve güvenlik güçlerine vatandaşları dağıtmaları için gerektiği takdirde ateş açmaları emrini vermesiyle ilgili bir dava da bulunuyor.  (HABER MERKEZİ)