Kremlin: Putin Türk Akım'ın açılışına katılacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Türk Akım doğalgaz boru hattının açılış töreni için ocak ayında Türkiye'ye gelebileceği açıklandı. Kesin tarih henüz belli değil.

DUVAR – Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya lideri Vladimir Putin’in beklenen Türkiye ziyaretinin, ocak ayının ilk yarısında gerçekleşmesini planladıklarını söyledi. Peskov, Rusya Devlet Başkanı Putin’in, Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan ile Türk Akım doğalgaz boru hattının açılış törenine katılmak için ocak ayının ilk 10 günü içerisinde Türkiye’yi ziyaret etmesini planladıklarını belirtti.

Söz konusu ziyaretin hazırlıklarının yapılmakta olduğunu belirten Peskov sorulması üstüne net tarihin ise daha sonra açıklanacağını kaydetti. Kremlin Sözcüsü ayrıca, Rusya liderinin Türkiye ziyaretine ilişkin kararın Erdoğan’la yaptığı son telefon görüşmelerinden birisinde alındığını söyledi.

Rusya’da çıkarılan doğalgazın taşınacağı Türk Akım, her biri 15.75 milyar metreküp doğalgaz kapasiteli olan birbirine paralel iki ayrı hattan oluşuyor. Bu hatların biri Türk pazarının ihtiyaçlarına, diğeriyse Avrupalı tüketicilerin kullanımına ayrılacak. Rusya’nın Anapa kentinden başlayan TürkAkım, 930 kilometre boyunca Karadeniz’den ilerliyor ve İstanbul’un 100 kilometre batısında yer alan Kıyıköy’de karaya çıkıyor. (Kaynak: Sputnik)