ABD'de kolları ve bacakları olmayan çocuğu iterek gözaltına aldılar

ABD'de bir bakım evinde kalan, kolları ve bacakları olmayan çocuk polis tarafından yere itilerek gözaltına alındı. Çocuğu yere yatırıp küfrederek iki dakika boyunca kıpırdamasına izin vermeyen polis hakkında soruşturma açıldı.

DUVAR – ABD’nin Arizona eyaletinde, kolları ve bacakları olmayan 15 yaşındaki bir çocuğu yere iterek ve üzerine çullanarak gözaltına alan bir polis memuru, büyük tepki gören görüntüler sonrasında idari izne çıkarıldı.

KOLD News 13 adlı yerel televizyonda 13 Kasım’da yayımlanan görüntülerin 26 Eylül’de, ailesinden ayrı yaşayan çocukların kaldığı bir bakım evinde çekildiği belirtiliyor.

‘ÇÖP KUTUSUNU DEVİRDİ’ DİYE POLİS ÇAĞIRDILAR

New York Times gazetesinin haberine göre, bakım evi çalışanları, yasa gereği soyadı açıklanmayan Immanuel adlı çocuğun sabah çöp kutusunu devirdiği ve kendilerine bağırdığını söyleyerek polis çağırdı.

Manuel Van Santen adlı polis memuru, bakım evinde kendisine direnen çocuğu üzerine çullanarak zapt etti. Sekiz dakikalık video kaydında polis memurunun yüzüstü yere yatırdığı ve iki dakika süreyle kıpırdamasına izin vermediği çocuğa küfrettiği duyuluyor.

ÇOCUK HAKKINDA DAVA AÇILINCA AVUKATI GÖRÜNTÜLERİ BASINA VERDİ

Olayın videosunu çeken 16 yaşındaki C. J. adlı çocuk da Immanuel’le birlikte gözaltına alınarak düzen ıslah evine gönderildi. Çocuk hakkında düzen bozucu davranışlarda bulunmak suçlamasıyla dava açıldı. Bunun üzerine avukatı Joel Feinmann, Immanuel’in gözaltına alınma görüntülerini televizyona verdi.

POLİS İDARİ İZNE ÇIKARILDI

Savcılık yetkilileri, videoyu izledikleri gün Immanuel hakkındaki suçlamayı düşürdüklerini açıklarken, 11 yıllık polis memuru olduğu belirtilen Manuel Van Santen hakkındaki soruşturma tamamlanıncaya kadar idari izne çıkarıldı.

‘TRAVMA GEÇİRMİŞ İNSANLARA YENİ TRAVMALAR YAŞATILIYOR’

Joel Feinmann, videoyu izlerken ağladığını belirterek şunları söyledi: “Bu çocuklar tacize uğradıkları, ihmal edildikleri ya da terk edildikleri için burada yaşıyor. Travma geçirmiş insanlara yeni travmalar yaşatılıyor. Polis memuru, yaşına, fiziksel durumuna ve yaşadıklarına bakmadan çocuğa kuvvet uyguluyor, hakaret ediyor. Bir dakika durup, onun bir çocuk, bir insan muamelesi görmesi gerektiğini düşünmedi” dedi.

Immanuel’in ailesi tarafından terk edildiği için bakım evinde kaldığı belirtiliyor. (BBC Türkçe)