ABD'nin Hamaney yaptırımlarına tepki

ABD ile İran arasındaki gerilim, İran'ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney'e yaptırım noktasına vardı. Tahran sert tepki gösterdi.

DUVAR – ABD Başkanı Donald Trump, İran’a yönelik yeni ekonomik yaptırımların ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’i de hedef alacağını açıkladı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de, bu kararın ABD’nin diyalog kurmak istemediğini gösterdiğini söyledi.

Hasan Ruhani, son yaptırımlarla ABD’nin diyalog çağrılarının “yalan” olduğunun ortaya çıktığını belirtti. Ruhani, “ABD’nin Tahran’a yönelik politikası çaresizliklerinin göstergesi” dedi. İran Cumhurbaşkanı’nın, ABD’nin son yaptırımlarının Hamaney’i de hedef almasıyla ilgili yorumu ise “Hamaney’in İran’da sadece bazı mütevazi varlıkları var” oldu.

Beyaz Saray’da yeni ekonomik yaptırımları imzalamadan önce konuşan Trump, bu yaptırımların Amerikan insansız hava aracının düşürülmesine ve “pek çok başka şeye” yanıt olduğunu söyledi. Tahran’a yönelik baskıyı artırmaya devam edeceklerini söyleyen Trump, “İran’ın nükleer silaha sahip olmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi. Yeni yaptırımların İran’n liderlerini finansal araçlarına erişmekten alıkoyacağını savunan Trump, yaptırımın ayrıntıları ile ilgili detay vermedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Pazar günü yaptığı konuşmada “Önkoşul olmadan müzakere etmeye hazırız. Bizi nasıl bulacaklarını biliyorlar. Tam şu anda bizimle iletişime geçmeye hazır olduklarından eminim, böylece görüşmelere başlayabileceğiz. O günün gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum” demişti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton da, İran’la ‘gerçek müzakerelere’ kapının hâlâ açık olduğunu ancak İran’ın sessizliğinin ‘kulakları sağır ettiği’ yorumunu yaptı.

Rusya, ABD’nin İran’a yönelik yeni ekonomik yaptırımları açıklamasından önce, yaptırımları “yasa dışı” ilan etti. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, “Yaptırımları yasa dışı olarak kabul ediyoruz” dedi.

ABD Hazine Bakanlığı, yaptırımlarla, “İslam Devrimi Muhafızları’nın kötü niyetli bölgesel çalışmalarını yönlendiren” bürokratik yapının tepesinde yer alan sekiz İranlı komutanın hedef alındığını açıkladı. Bakanlık açıklamasında İran’ın dini lideri Hamaney için de ayrı bir bölüm yer alıyor.

Buna göre, başkanlık kararnamesinin, İran’ın liderlik kademesinin mali kaynaklara erişiminin engellenmesini hedeflediği belirtiliyor. İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney tarafından yapılacak atamalar ve yetkililerin de hedef alınabileceği kaydediliyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 2018’de kaleme aldığı bir makalede, Hamaney’in kişisel servetinin 95 milyar dolar olduğunu iddia etmişti. Bu hafta içinde İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in de yaptırım kapsamına alınacağı duyuruldu.

ABD ve İran arasındaki gerilim son dönemde artıyor. İran’ın geçen hafta bir Amerikan insansız hava aracını vurmuş, Washington Umman Körfezi’nde tankerlerin vurulmasından Tahran’ı sorumlu tutmuştu. Trump, hava aracının düşürülmesine misilleme olarak cuma günü İran’daki üç ayrı hedefi vurmayı planladıklarını, “ancak saldırıda 150 kişinin ölecek olması nedeniyle” bu plandan vazgeçtiğini açıklamıştı.

Tahran, insansız hava aracının kendi hava sahalarına girince düşürüldüğünü iddia ediyor. Hürmüz Boğazı’ndaki tankerleri vurduğu suçlamasını ise reddediyor.

Trump geçen yıl İran ile yapılan çok uluslu nükleer anlaşmadan çekilmiş ve Tahran’a yeni yaptırımlar uygulamaya başlamıştı. İran da geçen hafta başında, 2015’te uluslararası nükleer anlaşma ile belirlenen ve tarafların üzerinde mutabık kaldığı zenginleştirilmiş uranyum üretimi limitini 27 Haziran’da aşacağını duyurmuştu. (BBC Türkçe)