'Düello' Alman basınında: AK Parti strateji değiştirdi

Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung: Erdoğan, mart ayındaki belediye seçimlerinden önce bizzat tansiyonu yükseltmişti. AKP şimdi bu stratejisini değiştiriyor.

DUVAR – İstanbul’da 23 Haziran’da tekrarlanacak Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi öncesinde, en güçlü iki aday olan Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasında yapılan televizyon düellosu Alman basınının da gündeminde. Süddeutsche Zeitung gazetesi, ortak canlı yayına ilişkin haberinde ‘AK Parti’nin strateji değiştirdiği’ yorumu yaptı.

Gazetenin değerlendirmesi şöyle:

“Erdoğan, mart ayında ülke genelinde yapılan belediye seçimlerinden önce bizzat tansiyonu yükseltmiş, muhalefeti tümden terörle bağdaştırmış ve oylamayı ülke için bir beka sorunu olarak göstermişti. AKP şimdi bu stratejisini değiştiriyor. Başkan dikkat çekici bir biçimde kendini arka planda tutuyor. Erdoğan Pazar gününden önce İstanbul’da yapmayı planladığı mitingleri iptal ederek sahayı Yıldırım’a bıraktı.

O da düello esnasında ülkesine son 16 yılda hangi görevlerde ‘hizmet’ ettiğini anlattı. Ulaştırma bakanı, başbakan, meclis başkanı olarak… Bu biraz veda bilançosu gibi geldi kulağa. Türkiye’de genelde pek de güvenilir olmayan kamuoyu araştırma şirketleri, pazar günü yapılacak seçimde İmamoğlu’nu az farkla önde görüyor. Araştırmacıların ortak görüşü, televizyon düellosunun bunda bir değişiklik yaratmadığı yönünde.

İmamoğlu, çeyrek asır önce Erdoğan’ın kariyerinin başladığı mega metropoldeki ilk seçimde elde ettiği sürpriz başarının ardından, çok uzun süre talihsiz sonuçlar alan muhalefet partisinin pop starı olarak görülüyor.” (Deutsche Welle Türkçe)