'Ay Mars'ın parçası' diyen Trump alay konusu

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada 'Ay'ın Mars'ın parçası olduğunu' yazdı. Trump dalga konusu oldu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD Başkanı Donald Trump'ın Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı'nı (NASA) eleştirirken 'Ay'ın Mars'ın parçası olduğunu' söylemesi alay konusu oldu. Trump, NASA'nın Ay'a 2024'te yeni bir ziyaret gerçekleştirme projesini eleştirirken, 'Ay'ın Mars'ın parçası olduğunu' vurguladı.

Trump Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Harcadığımız tüm paraya rağmen, NASA Ay’a gitmekten bahsediyor olmamalı - Biz bunu 50 yıl önce yaptık. Mars dahil (ki Ay da onun bir parçası), yapmakta olduğumuz daha büyük şeylere odaklanmalılar."

NASA Direktörü Jim Bridenstine, 2024’te Ay’a kapsamlı bir seyahatin yapılacağını, bunun öncekinden farklı olacağını ve Ay’da kalıcı olarak bulunacaklarını ifade etmişti. NASA ayrıca, Mars’a yapılacak seyahatlerde Ay’ı bir üs olarak kullanmayı planlıyor.

Trump ise bu çıkışıyla, daha önce uzay ve NASA konusunda yaptığı açıklamalarla çelişti. Geçen ay NASA’nın 21 milyar dolarlık bütçesine 1,6 milyar ek yapıldığını duyuran Trump, "Benim yönetimim altında NASA’yı yine çok iyi bir yere taşımak için restore ediyoruz ve Ay’a geri dönüyoruz, daha sonrası ise Mars" demişti. (AA)

Etiketler Donald Trump nasa mars Ay