3 boyutlu yazıcıya 'put' yasağı!

Kuveyt'te bir 3 boyutlu yazıcı dükkanı, bir şeyhin "burada putperestlik yapılıyor" suçlamasının ardından kapatıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kuveyt'te bir 3 boyutlu yazıcı dükkanı, "putperestlik" suçlamasının ardından kapatıldı. İnsan figürleri üretimi üzerine uzmanlaşan dükkan, bir şeyh tarafından 'put üretmekle' suçlandı. Dükkanın sahibi ise "Putperestlikle suçlanacağım aklımın ucundan bile geçmezdi" diyor.

Gerçeğe çok benzeyen insan figürleri üretimi üzerine uzmanlaşan dükkan, Şeyh Osman el Hamis tarafından "put" üretmekle suçlanıyordu. Kuveyt'te yayımlanan Al-Qabas gazetesi, eleştirilerin ardından dükkanın 16 Temmuz'da kapatıldığını, raflarının da boşaltıldığını yazdı. Haberde dükkanı kapatma emrini hangi kurumun verdiği yer almazken Kuveyt de konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı. Al-Qabas gazetesine konuşan dükkanın sahibi Muhammed el Yusufi, "2018 yılında bir dükkan açtığımda putperestlikle suçlanacağım aklımın ucundan bile geçmezdi" dedi. "Diğer dinlere saygısı bulunduğunu" söyleyen Yusufi, insanların kendi tercihlerini yapmasına izin verilmesi gerektiğini söyledi.

'PUTLARIMLA KAHVE İÇMEK GİBİSİ YOK'

Dükkanın varlığı Kuveyt'te büyük tartışmalara yol açmıştı. Twitter'da "Kuveyt'te putlar" etiketiyle 21 bin paylaşım bulunuyor. Abdülrahman el Nasır adlı bir Twitter kullanıcısı, "putların topluma yönelik tehdidi" hakkında halkı şu sözlerle uyardı, "Bugün bu putlar süs eşyası veya anı olarak anılabilir fakat önümüzdeki yıllarda insanlar onlardan helallik istemeye başlayacaktır… Sonunda da Allah'a tapmak yerine putlara tapacaklardır." Bir diğer kullanıcı da bu figürlerin "insanları çoktanrılı dinlere yönlendireceğini" savundu.

Öte yandan çok sayıda kullanıcı da dükkana yönelik bu tepkiyi "aptalca, cahilce ve inanılmaz" bulduklarına dair paylaşımlarda bulundu. Bazıları da şaka yollu "yeni putlar" paylaştı. Bir kullanıcı futbolcu figürleri koleksiyonunu paylaşırken diğeri de Disney figürlerini yayınladı. Bir kullanıcı da "yeni hayvan kültü" notuyla oyuncak hayvanlarını paylaştı. Kuveytli gazetesi Beşar Cassim el Kantari, Michael Jackson ve Gollum figürlerinin de yer aldığı koleksiyonunun videosunu "Putlarımla kahve içmek gibisi yok" gönderisiyle yayımladı. (BBC Türkçe)

Etiketler Kuveyt put şeyh