ABD'li senatörler Türkiye'ye yaptırım istedi

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Komisyonu olarak da anılan Helsinki Komisyonu’nun Başkanı Wicker'in de aralarında olduğu bazı senatörler, ABD Kongresi'ne, Türkiye'yi de kapsayan yaptırım tasarısı sundu. Wicker, adı geçen ülkelerin dini ve öteki temel özgürlüklere saygı gösterme konusunda AGİT yükümlülüklerini yerine getirmediklerini belirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Komisyonu Başkanı ve Cumhuriyetçi Parti'nin Mississipi Senatörü Roger Wicker, ABD Kongresine bir yaptırım tasarısı sundu. Söz konusu tasarıyla, ABD Başkan Donald Trump'tan, Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan ve Türkmenistan'a yaptırım uygulaması talep edildi. Yaptırım listesine Ukrayna'da Rusya yanlılarının kontrolündeki bölgelerin de eklenmesi önerildi.

Wicker, bu ülkelerin "Özel Olarak İzlenen Ülkeler Listesi"ne alınmasını istedi. Wicker, tasarısına gerekçe olarak dini özgürlükler, temel insan hakları ve özgürlüklere saygı gösterilmesi konularını gösterdi.

Tasarıya, Demokrat Parti New Hapshire Senatörü Jeanne Shaheen, Cumhuriyetçi Parti Kuzey Carolina Senatörü Thom Tillis, Arkansas Senatörü John Boozman, Colorado Senatörü Cory Gardner ile Oklahoma Senatörü James Lankford da destek verdi.

TALEP EDİLEN YAPTIRIMLAR

Tasarıda Türkiye’nin adının geçtiği kısımlarda Başkan Trump’a şu adımları atması çağrısı yapılıyor:

“-Türkiye, Azerbaycan ve Rusya’nın dini özgürlükleri ağır ihlalden dolayı ‘Özel Olarak İzlenen Ülkeler Listesi’ne alınması,

-Ekim 2016’dan bu yana Türkiye’de hapiste tutulan Amerikalı rahip Andrew Brunson’ın bu durumundan sorumlu olan Türk yetkililere ABD’ye giriş yasağı getirilmesi ve mali yaptırımlar uygulanması.”

Wicker, ABD Başkanı Donald Trump'a bu ülkelere karşı harekete geçme çağrısı yaptığı tasarıya ilişkin yaptığı açıklamada, "Kurucularımız dini özgürlüğü ülkemizin temel taşı olarak belirlemişti. Başkan Trump da bu mirası daha ileri taşıyor. Bu tasarı, bazı hükümetlerin özgürlükleri korumak yerine, özgürlükleri hedef alan ülkelere karşı bir eylem planı olma niteliğini taşıyor" dedi.

(HABER MERKEZİ)