Wikileaks'ten en büyük CIA ifşası

Wikileaks, CIA hakkında 8761 belge ve dosya sızdırdı. Wikileaks'in, CIA’e yönelik en büyük ifşasına başladığını belirterek yayınladığı “Vault 7” adlı belgelerde, CIA'in geliştirdiği yazılımlarla bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve akıllı televizyonlara nasıl sızdığını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Wikileaks, bugüne kadarki en büyük "CIA sızıntısını" yayımlamaya başladığını duyurdu. WikiLeaks bugüne kadar sızdırılan en geniş CIA belgeleri olarak nitelendirdiği yayınlara Vault-7 (Kasa Dairesi 7) kod ismini verdi. Bu belgelerde CIA'in geliştirdiği yazılımlarla bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve akıllı televizyonlara nasıl sızdığı yer alıyor. CIA'in hacker sistemine dair bilgileri içeren 8 binin üzerindeki belgede akıllı telefon ve televizyonların 'mikrofon' haline geldiği ifade ediliyor. CIA'in WhatsApp yazışmaları ile Android ve iPhone telefonlardaki belgelere erişebildiğini ortaya koyan belgelere göre, CIA, kameraların gördüğü her şeyi de görebiliyor. Belgelere göre, CIA'in Windows, macOS ve Linux işletim sistemli bilgisayarlara da ulaşması mümkün.

HER ŞEYİ İZLEYEBİLİYORLAR

Belgelerde, CIA'in gizli küresel hack programına ait gizli bilgiler yer alıyor. Bunun yanı sıra, Apple iPhone, Google Android ve Microsoft Windows'u CIA'in nasıl "gizli mikrofon" haline getirdiğine ilişkin kanıtlar da sunuluyor.

Independent'taki habere göre, CIA yazılım açıkları sayesinde iPhone ve Android'lere sızabiliyor; uzaktan kontrol edebiliyor. WhatsApp, Telegram yazışmalarını da telefonlara sızdığı için izleyebiliyor, kameranın gördüğü her şeyi izleyebiliyor ve akıllı televizyonların çevresini dinleyebiliyor. Belgelerde Samsung marka akıllı televizyonların da bir mikrofon haline geldiği ve bu televizyonların kapalı olmadığı halde kapalı gibi göründüğü, bu sayede ise televizyonun bir dinleme aracına dönüşmüş olduğu belirtildi.

YAZILIM HATALARI CIA İÇİN BÜYÜK FIRSAT

Belgelerde, CIA'in tespit ettiği güvenlik açıklarını fark etmemeleri için şirketlere bildirmediği ifade edildi. Bu nedenle söz konusu bilgilerin başka istihbarat şirketleri ve hackerlar tarafından da kullanılabileceğine dikkat çekiliyor. Böyle hatalar, aralarında Apple, Google ve Microsoft'un da yer aldığı telefon ve bilgisayar yapan, dünyanın en büyük elektronik şirketlerinde bulunabiliyor. Ancak bu şirketler bu hataları tamir etme şansı bulamıyor çünkü belgelere göre CIA bu hataları kullanmak için saklıyor.

FAİLİ MEÇHUL SUİKASTLER

Belgelere göre, CIA otomobil ve minibüslere sızacak sistemler üzerinde çalışıyor. Bunun amacının ise tespit edilemeyen suikastler düzenlemek olduğu söyleniyor. Wall Street Journal’ın ulaştığı CIA Sözcüsü Jonathan Liu, sızan bilgilerin doğruluğu hakkında yorum yapmayı reddetti.

Siber güvenlik uzmanı Raphael Satter ise "Eski bir CIA yetkilisi ile konuştum. Bunun gerçekten çok kötü olduğunu ifade etti. CIA ile ciddi bir hesaplaşmanın olacağını söyledi" diye konuştu.

CIA, SİBER SAVAŞTA GERİDE KALDI

WikiLeaks, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Yakın geçmişte CIA, kötü niyetli yazılımlar, virüsler, trojanlar, silahlandırılmış 'sıfır günü' istismarları, kötü amaçlı yazılım uzaktan kumanda sistemleri ve ilgili belgeler de dahil olmak üzere siber saldırı cephanelerinin büyük bölümü üzerindeki kontrolü kaybetti” ifadelerini kullandı. WikiLeaks açıklamasının devamında şu ifadeler kullandı:

"Yüzlerce milyon kod satırından oluşan bu olağanüstü koleksiyon, bu koleksiyonu elinde tutan kişiye CIA'in tüm hackleme kapasitesini sunuyor. Arşivin, eski ABD hükümetindeki eski hackerlar ve yükleniciler arasında yetkisiz bir şekilde dolaştı ve bu kişilerden biri, WikiLeaks'e arşivin bir bölümünü temin etti."

CIA'in 2001 yılından bu yana Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) üzerinde siyasi ve bütçesel üstünlüğe sahip olduğunu da belirten WikiLeaks, CIA'in, küresel çapta önemli hacker bir filosu kurduğunu vurguladı.

Wikileaks internet sitesi arşivin yayımlanan ilk bölümünde CIA’in Siber İstihbarat Merkezi’nden geldiğini iddia ettiği 8 bin 761 belgeye yer verdi. (DIŞ HABERLER)

KAYNAK