Kolombiya'da sandıktan 'barışa hayır' çıktı!

Kolombiya'da hükümet ve FARC arasında imzalanan barış anlaşması dün halk oylamasına sunuldu. Sandıktan çıkan sonuç beklenenin aksine yüzde 50.24 oyla 'hayır' oldu!

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kolombiya'da barışa sandık şoku! 52 yıllık savaşı bitirmek için atılan en ciddi adım olan anlaşma, Kolombiya hükümeti ile FARC gerillaları arasında süren 4 yıllık bir müzakere süreci sonunda, geçen hafta Küba'nın başkenti Havana'da imzalanmıştı. Anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için ise referandumda onaylanması gerekiyordu.

DÜŞÜK KATILIM, 63 BİN FARK!

Katılım oranının yüzde 37'de kaldığı referandumda 13 milyon seçmen oy kullandı. Anlaşmaya "hayır" diyenlerin sayısı, "evet" diyenlerden yaklaşık 63 bin fazla oldu.

Anlaşmanın reddedilmesinin ardından barış sürecinin geleceği belirsiz.

CUMHURBAŞKANI 'BARIŞA DEVAM' DEDİ

Referandumun sonucu, "anlaşmadan başka bir B planı yok diyen" Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos açısından büyük darbe oldu. Sonuçların açıklanmasının ardından halka seslenen Santos, mevcut ateşkesin hâlâ yürürlükte olduğunu söyledi ve "Pes etmeyeceğim" dedi. Santos müzakerecilere, Küba'ya giderek FARC liderleriyle bir sonraki adımı konuşmaları emrini verdiğini de belirtti.

FARC DA 'DEVAM' DİYOR

"Timoşenko" olarak bilinen FARC lideri Timoleon Jimenez de, savaşa son getirmeye kararlı olduklarını açıkladı.

10 soruda Kolombiya barışı10 soruda Kolombiya barışı

Kolombiya, FARC, seçim

'HAYIR'CILAR NE DİYOR?

FARC, referandum öncesinde de mağdurlara tazminat ödeyeceğini duyurmuştu. FARC 52 yıllık savaşın ardından silah bırakıp siyasi parti kurarak 6 ay içinde sivil siyasi sürece katılmayı planlıyordu. 297 sayfalık barış anlaşması, referandum sonucunda da ortaya çıktığı üzere Kolombiya'yı sert şekilde ikiye bölmüştü. "Hayır" kampanyasının başını çeken eski Cumhurbaşkanı Alvaro Uribe, mevcut hükümeti FARC'a çok yumuşak davranmakla suçluyordu.

'Türkiye, Kolombiya'da barışa katkı sunacak''Türkiye, Kolombiya'da barışa katkı sunacak'

Kolombiya: Fantastik barıştan fantastik gerçeğeKolombiya: Fantastik barıştan fantastik gerçeğe

FARC gerillalarına hapis cezası verilmesi gerektiğini savunan Uribe, gerillaların siyasi sürece katılımına da karşı çıkıyordu. Uribe hayır oyu çıkarsa hükümetin müzakere masasına geri dönmesi gerektiğini söylemişti. Eski başkan yardımcısı Francisco Santos da anlaşmaya karşı çıkan kamptaydı. Santos referandum sonucu hakkında, "Bu daha kapsayıcı ve istikrarlı bir barış için kazanılmış bir zafer" yorumunu yaptı.

Büyük Soğuk Savaş mücadelelerinin sonuncusu olan çatışmalar Kolombiya'da yaklaşık 260 bin kişinin ölümüne, 6 milyon kişinin de evlerinden olmasına yol açmıştı. (BBC Türkçe)

Kolombiya dersi: Önce anlaşma, sonra silah bırakmaKolombiya dersi: Önce anlaşma, sonra silah bırakma

HDP'den Kolombiya mesajıHDP'den Kolombiya mesajı