Danimarka sığınmacıları soymaya başladı!

Danimarka polisi sığınmacı grubun 10 bin euro’suna el koydu! Ülkede göçmenlerin bin 350 euro üzerindeki paralarını devlet alıyor.

DUVAR – Danimarka’ya girerek sığınma talebinde bulunan beş kişinin üzerlerindeki yaklaşık 10 bin 500 Euro’ya polis yeni çıkan yasa gereği el koydu. Böylece geçen yılki sığınmacı dalgasından sonra Danimarka’nın yasalaştırdığı ‘mücevher yasası’ ilk kez uygulandı.
Üçü erkek ikisi kadın beş İran vatandaşı sığınmacı sahte kimliklerle geldikleri Kastrup Havalimanı’nda sığınma talebinde bulundular. Sığınmacıların üzerlerinde bulunan bin 350 euro üzerindeki paraya ise yasa gereği el konuldu.
Geçtiğimiz yıl Şubat ayında uluslararası kamuoyunda çok tartışılan ‘mücevher yasası’ Danimarka parlamentosunda kabul edilmişti. Yasa varlıklı sığınmacıların Danimarka’da kalış sürelerinde yaşamlarını kendilerinin idame ettirmeleri gerektiği gerekçesiyle çıkarılmıştı. Yasaya göre nakit para ile değerli mücevherlerinin el konuluyor ancak cep telefonu, saat ve evlilik yüzüğü gibi manevi değeri olan varlıklara ise el konulmuyor.
Danimarka Yabancılar ve Entegrasyon Bakanı Inger Stojberg uygulamayı savunurken Sosyalist Halk Partisi sözcüsü Jacob Mark ise yasayı ve uygulamayı ‘‘sığınmacıların kaçış yolunda ellerindeki son varlıklarına’’ el konulduğu gerekçesiyle eleştirdi. (DHA)