Diyanet'ten imam Halil Konakçı'ya inceleme

Diyanet İşleri Başkanlığı, sosyal medyadaki bazı paylaşımları nedeniyle Halil Konakçı hakkında inceleme yapacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul'un Pendik ilçesindeki Uluçınar Camisi İmamı Halil Konakçı hakkında inceleme başlattı.

AA'nın haberine göre, son günlerde sosyal medyadaki bazı paylaşımları nedeniyle Konakçı hakkında inceleme yapılacak.

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu da  Konakçı’nın tepki çeken sözlerine ilişkin, “Bu hadsiz açıklamalar sebebiyle sabah saatlerinde Sayın Genel Başkanımız adına Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı aradım, kendisi yurtdışında olduğu için Başkan Yardımcısı Kadir Dinç ile görüşme gerçekleştirdik. Söz konusu şahısla ilgili ‘neden bir işlem yapılmadığını’ sorduk ve Genel Başkanımızın hassasiyetini açıkça kendilerine ilettik. Ardından bu provokatör şahısla ilgili gerekli incelemelerin başlatıldığını tarafımıza bildirdiler. Bu işin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız” açıklamasını yaptı.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ da bu sabah Konakçı hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Ne olmuştu?

İmam Halil Konakçı, daha önce Sezen Aksu'nun şarkı sözleri üzerinden hilafet çağrısı yapmıştı. Konakçı, yayınladığı videolarda kadınları da hedef göstermişti. 

Konakçı son olarak, “Hatay’ın çoğunluğu Arap’tır. Kürt ve Arap kardeşlerimiz var orada. Hala da öyle. O zaman da öyleydi. 1938’e kadar Fransız işgalindeydi. Sınırın içinde mi kalsın dışında mı kalsın tartışmaları vardı. Ezan yasağı 1932’de geldi. Fransızlar, ezanı Hatay’daki Müslüman köylerinde, camilerinde yasaklamadılar. Yine Fransız işgalindeki Hatay merkezinde, köylerinde ezan ‘Allahü ekber’ diye okundu 1938’e kadar. 1938’de Hatay Türkiye topraklarına katıldığında ilk yapılan iş ezanın yasaklanması oldu. Yani Fransız’ın yapmadığı zulmü bu topraklarda yaptılar” ifadelerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)